Junior Network Test Engineer

Junior Network Test Engineer
2 zile
Ușor
Experiență neutră Experience neutral
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Fiind primul meu interviu.. A fost destul de usurel.
Nu am stiut sa raspund la toate intrebarile deoarece o parte din informatii le uitasem.
A tinut in jur de 1 ora si 30 de min.
Am primit raspuns foarte repede, chiar urmatoarea zi.
Am avut interviul cu 2 intervievatori.

Intrebări și teste la interviu

Am avut intrebari din CCNA, mai exact despre lucruri simple layer 2 cum ar fi : ARP(Procesul lui, cum descopera adresa mac destinatie), MAC(Ce continte tabela de adrese mac), Vlan-uri(Cum impartim nodurile in domenii de broadcast diferite pe un switch)
Dar si layer 3: Cum ajunge pachetul din punctul A in punctul B, rutare statica(cum alege router-ul calea cea mai buna , ruta de rezerva), ce este distanta administrativa, procesul DHCP, care pot fi problemele ce pot aparea la un switch cand conexiunea dintre server si nod este refuzata,
diferentele dintre OSPF, RIP, EIGRP, ce fel de tip de rutare sunt fiecare (practic.. detalii despre fiecare protocol de rutare), avantaje si dezavantaje pentru rutarea statica/dinamica.
Pentru Ospf, o sa mai puna intrebari de cum se creeaza adiacentele intre rutere, despre designated router, backup designated router.
Vor da share screen inca de la inceput cu o topologie destul de simpluta, intalnita destul de des la laboratoarele de ccna.

Am avut si un scurt interviu legat de python.
Au pus niste intrebari de cultura generala: care este diferenta dintr.o variabila globala si una locala, care este diferenta dintre tuplu si lista.
Au facut screen share la o problema mica, scurta si m.a pus sa explic ce face fiecare linie de cod si ce face programul cu totul la sfarsit.
Experience neutral Experiență neutră
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit