LSEG O GLUMA PROASTA - IT infra

LSEG O GLUMA PROASTA - IT infra
2 zile
Ușor
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

Am avut un interviu cu HR si un interviu tehnic. Ambele super usoare.

DAR, asa cum zice si cel de mai jos de la Interviu Python Developer, au niste cerinte pana la fel pentru salarii de sub average.

Se misca FOARTE GREOI fapt ceea ce au si recunoscut prin tipa de la HR ca dureaza 2-3 luni ca sa verifice tot backgroundul tau. Asta nu inseamna numai diplome si cursuri ci sa sune si sa ia feedback de peste tot unde ai lucrat inainte? REALLY? Da. Cel putin din ultimii 5-7 ani. Nu prea stiu daca merita efortul sa aplici la ei doar ca sa iti sune astia vechii colegi sau sefi, sau poate chiar managerul curent sa ii intrebe ce fel de sclav erai. Cu accent pe managerul de la locul de munca curent, lol ce credeti ca o sa zica ala la "stiti avem un angajat de la dumneavoastra care vrea sa plece, sa vina la noi, cam ce aveti de zis despre el?" :)) Asta in momentul actual cand toti incearca sa isi pastreze pe aia platiti cei mai prost.

Intrebări și teste la interviu

Eu am dat pe it infrastructure asa ca au fost mult din comptia / ccna / despre servere pe linux si windows / despre aplicatii / un pic de cyber security, nu grele da multe.

Mai rau te irita aia de la HR cu vai domle noi angajam numai oameni integri si care vor fi bune asseturi pentru noi, care sa poata suporta situatii stresante si altele. Era sa o intreb, de ce? Aveti manageri rai care creaza astfel de situatii? N-am intrebat, dar voi judecati dupa modul in care a fost expusa problema.

Stiti cum e cu job addsurile alea "work in fast paced environment, capable to perform in stressful situations". :)) Deci daca HRul te intreaba cum te-ai descurca daca un manager tipa la tine sau "are o zi proasta" , ce credeti ca e cu adevarat in realitate?

INTELEGEAM asta la o firma care plateste ok gen CrowdS, dar pentru ce ofera astia e absolut mizerie ca si exista pasul asta. E ca si cum ti-ar cere la Lidl facultate in economie si master in marketing ca sa pui legume in raft.

Am si intrebat-o pe aia ce rol au intrebarile astea si a tinut-o ca noi vrem sa angajam oameni ok. Pai da, scoati mai multi bani si vor apare si aia :p

Anyway, dupa al 2 lea interviu am luat ghosting total desi v-am zis interviul fooooooarte usor, nu-mi fac griji ca n-as fi facut gen 85% din el.

Ce mi-a atras atentia e intervalul ciudat orar ales. Mult dupa 18. Bag de seama ori se baga overtime si la HR ori lucreaza pe orarul mosierului.

1 saptama dupa, desi mi s-a spus ca voi primi feedback in max 2-3 zile, am trimis mail sa-i intreb ce se mai aude cu procesul de recrutare. N-am mai auzit de ei, GHOSTING TOTAL.

Aparent sunt inca multi saraci care le mai calca pragul websiteului cu aplicatii. Dupa experienta avuta n-as mai aplica ever la astia. PAre tipul de companie care a externalizat tot la indieni, doar ca.. .indienii Europei suntem noi.

What can I say, hai sa nu mai fim indienii Europei ( ba mai rau ca indienii, ca africanii - lol poate d-aia s-a plimbat primul turist al tarii prin Africa recent) , astia vor seniori la scoruri de sub Letonia/Estonia ca junior cu 0 ani experienta :))
Am vazut un indian recent intreba pe Quora daca merita sa plece din India pe un salariu de programator in Polonia si a ajuns la concluzia ca nu ,nu merita, ori noi suntem la ceva distanta de polonezi la salarii, chiar si pe IT.

Nu degeaba vin in Ro la saracie. Ro inca mai are mult de livrat. Cred ca e totusi ok ca proaspat absolvent, salariu mic e fix ce cauta. Pentru medium si senior, nu, in niciun caz.
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns