NOC Network configurator cu Lb. Germana

Experiență negativă Experience negative
Am refuzat oferta Offer refused
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviul tehnic si de limba germana propriu-zis a durat 15 minute: intrebari generale de networking si Cisco: cum se ridica o interfata, DHCP si DNS - ce-i aia.. cam d-astea, nimic mai tehnic si mai complicat. Apoi am vorbit 2 cuvinte in germana si un pic engleza cu un indian care abia ingama ceva. In rest este "the big" interview acela de HR: intrebari intruzive, trebuie sa-ti dai acceptul pentru cele mai umilitoare proceduri de verificare la sange a tot ceea ce ai facut, de ex. sa accepti politica lor de companie indiana, sa fi de acord ca firme din afara UE sa aiba acces la datele tale personale (fara nici o masura de precautie) si sa te verifice unde ai avut domiciliile in ultimii 10 ani atat in tara cat si in strainatate, ceea ce mi se pare extrem de abuziv in concordanta cu legile europene legate de GDPR, iar tot circul acesta pentru 7000 ron brut (cam 3300 ron net) pe luna pentru consilier tehnic (network) cu limba germana. O mizerie! O pierdere de timp! Niste indieni care nu au nici o legatura cu firma ("experti de recruiting") te vor suna in aceasta perioada, la cele mai ciudate ore si cu o engleza "hindi" din care nu pricepi nimic te vor pisa la cap daca ai acceptat oferta lor. Va vor cere contactul cu 3-4 persoane de la ultimile locuri de munca, iar daca ai avut o pauza de munca (career break), cateva persoane care pot da relatii despre ceea ce ai facut in acea perioada, de ce si cum. La cea mai mica inadvertenta (probata de firma care te verifica) in aceste declaratii isi iau rezerva sa te dea afara imediat iar tu esti obligat sa semnezi ca esti de acord cu asta.

Intrebări și teste la interviu

Prima intrebare este daca accepti salariul lor si politicile lor de verificare a trecutului tau, apoi intrebari generale de networking si Cisco: cum se ridica o interfata, DHCP si DNS, STP ce-i aia.. nimic de calitate. A fost pentru mine o mare pierdere de timp si de nervi. Never again!
Experience negative Experiență negativă
Offer refused Am refuzat oferta