Ofițer analiza

Serviciul Roman de Informatii (SRI)

Constanta
Ofițer analiza
4 luni
Dificil
Experiență pozitivă Experience positive
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

In momentul in care am fost sunata pentru ca primiseră candidatura depusa am inceput sa caut fel si fel de informații online despre procesul de recrutare SRI. Am gasit inclusiv acest site, am citit descrierile scrise de alti candidati si vreau sa fac câteva precizări.
1. Daca esti genul de persoana care ia in general lucrurile personal, daca te simți ofensat si jignit de fel, nu aplica. Problema este la tine.
2. Procesul de recrutare dureaza cateva luni de zile, daca esti genul “pe repede inainte”, nu aplica.
3. Trebuie sa te pregătești temeinic, daca cunosti deja faptul ca nu ai o cultură generală buna. Daca ai avut medii de 9/10 la chimie, biologie, geografie, limba romana, limba engleză (sau ce ai studiat), matematică, fizica, logica, economie si istorie, in generala si liceu probabil ai sanse sa treci proba de cultură generală si limba straina. Daca nu, inainte de a te prezenta la examen incearca sa te pregătești zilnic cel putin 6 luni. Altfel vei spune la fel ca multi alții pe aici cum ca examenele nu sunt pe bune si ca trece “cine trebuie”. Trece cine a invatat in generala si liceu. Acesta este un prim test. Daca la 15 ani ai ales sa inveti in loc sa chiulești ai sanse mari sa treci testele SRI. De asta unii spun ca e foarte usor, iar altii spun ca este greu sau “aranjat”.
3. Testari psihologice si de inteligenta se dau in toate structurile militare (MAPN, MAI, etc.) Acestea nu au rolul “sa te descoasa” sau sa “te umileasca” sau orice alta aberatie am mai citit. Acestea au rolul de a intelege ce fel de om esti, ce caracter ai si ce temperament. Daca esti un om integru si echilibrat, daca esti un om de încredere, daca esti capabil de a pune securitatea nationala in pericol sau nu. Nu cred ca ne dorim sa ne punem siguranta nationala in mainile unor persoane cu probleme psihice sau a unor persoane instabile emotional.
4. Inainte de a aplica incercati sa cititi Legea 80/1995 privind statutul cadrelor militare si sa vedeti daca va incadrati in cele precizate la art.8.
5. Personalul cu care am colaborat pe parcursul recrutării a fost discret si respectuos. Intrebarile au fost de bun simt. Nu m-am simtit ofensata sau “descusuta”. Am inteles ca nu ma angajez la un call center sau SRL, intrebarile lor au fost pertinente avand in vedere postul vizat. Testele au fost ok pentru cineva care a luat bacul cu o medie de peste 9.50 si care a terminat o facultate de stat cu o medie de aproape 9.
6. Recomand aceasta experiența.

Intrebări și teste la interviu

Intrebari cultura generala. Limba straina la alegere. Testare psihologica. Testare inteligentă/logica. Testare de specialitate pe postul pe care aplici. Testari medicale.
Experience positive Experiență pozitivă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns
Locked Search Contributions

Intră în cont pentru a vizualiza toate informațiile

Hora Credit IFN SA

Ofiter Analiza Credite