On-boarding specialist

On-boarding specialist
1 zi
Dificil
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviul in sine a fost interesant, o discutie destul de relaxata. Totusi, experienta cu sistemul de recrutare UiPath per total m-a dezamagit foarte tare si cu siguranta, o buna perioada de timp nu voi mai aplica aici. HRul si recrutarea sunt primul contact al unui om din afara companiei cu valorile ei, daca de aici ramai dezamagit, nici ca iti mai vine. Pe scurt:
- Am aplicat la mai multe pozitii, am primit trei mailuri precum ca mi se va trimite cate un test, din care am primit doar unul singur, pentru care am avut un raspuns de la ei in trei saptamani.
- M-au sunat dupa trei saptamani de la test spunandu-mi ca sunt foarte grabiti si ca vor sa avem un interviu urgent pentru una din pozitii, am agreeat o ora si o zi
- Am fost sunata a doua zi direct de persoana care urma sa ma intervieveze, rugandu-ma sa vin si mai repede la interviu, in aceeasi zi, seara, la ora 7, intr-o vineri
- Am acceptat, am fost, am discutat, asa cum am zis, interviul a fost chiar placut, desi nu am simtit ca am avut sansa sa ma valorific foarte mult, dar pe asta o pun pe seama mea
- Aveam deja o oferta pe masa asa ca am mentionat asta si am cerut ca un raspuns, fie negativ fie pozitiv sa imi fie dat cat mai repede
- Mi s-a promis un raspuns in aceeasi seara sau a doua zi dimineata. Nu a venit niciun raspuns, desi m-a mirat un pic ca oamenii sunt dispusi sa faca treaba si la vreme de vineri seara si sambata dimineata.
- Luni dimineata am fost sunata de primul HR care m-a contactat sa imi spuna ca persoana care trebuia sa ma intervieveze nu mai poate participa la interviul programat pentru ziua de luni. I-am spus eu, candidata, ca de fapt avusesem interviul vineri seara si ca imi pare rau ca nu a anuntat-o colega ei ca interviul deja avusese loc.
- Am contactat eu intervievatoarea prin sms luni dimineata intreband daca are un raspuns pentru mine, avand in vedere ca ii spusesem de oferta pe care o aveam de la alta companie si ceea ce discutaseram vineri seara. Niciun raspuns.
- Am fost sunata a doua zi seara la 19 30 de HRul care m-a contactat prima data, am zis ca revin in doua minute cu un apel si dupa fix doua minute, cand am revenit, nu a mai raspuns la telefon.
- A doua zi dimineata am fost sunata si mi s-a dat raspunsul ca nu am fost un fit pentru jobul respectiv, fara vreun feedback concret al motivelor, avand in vedere ca mi s-a precizat totusi ca experienta mea este similara cu specificul jobului de la ei. However, mentionasera ca aveau deja pregatita o oferta pentru altcineva atunci cand m-au sunat pe mine, dar nu am auzit propriu zis un feedback legat de motivul pentru care nu eram fit

Intrebări și teste la interviu

Testul mensa pe care presupun ca l-am trecut, desi nu stiu sigur, inainte de interviu. Nu se precizeaza pe ce rol e testul, daca aplici la mai multe pozitii, nu stii pentru care din ele completezi testul
Interviul a fost cam asa: mi s-a vorbit foarte mult despre valori, specific, istoric etc. si cu cateva intrebari din care sa ma integrez in contextul a ceea ce mi se povestea despre companie si rol. Putine totusi intrebarile, dar repet, aici poate trebuia eu sa intervin mai mult, dar cumva mi s-a parut ca nu am avut foarte multe sanse sa fac asta.
Am categorisit interviul ca Dificil nu pentru ca a fost in sine dificil, ci pentru ca experienta overall pe care am avut-o cu sistemul lor de recrutare a fost una de "bezna totala". Cum zic, primul meu contact cu firma asta mi-a lasat impresia de dezorganizare totala, lipsa de profesionalism si de respect fata de timpul meu si fata de promisiunile lor fata de mine.
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit