R&D Product Specialist

R&D Product Specialist
2 săptămâni
Ușor
Experiență neutră Experience neutral
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Am fost contactat pentru aceasta pozitie pe 14 Februarie de catre Talent Aquisition-ul firmei pentru a-mi face o scurta prezentare a firmei si a rolului. Ideea este ca i-am zis ca stiu despre firma si cam ce implica aceasta pozitie deoarece in trecut am fost cooptat de catre cei de la Autodesk pe pozitii similare de Product Owner. Am stabilit o sedinta de o ora in care mi s-a prezentat rolul si cam ce cauta ei la candidatul ideal, in timp ce eu am impartasit experienta mea, mai ales in lucrul cu software de tip BIM, in special suita de la Autodesk si calificarea in sistem Agile si notiuni de lucru cu Jira. Totul a decurs ok, inclusiv cu range-ul salarial propus de mine si mi s-a confirmat ca sunt un "Best match" pentru companie asa ca am programat cel de-al doilea interviu cu Product Managerul.
Al doilea interviu a decurs foarte bine, in special ca Product Managerul a ramas placut surprins de cunostintele si abordarea pe care am avut-o in ideea de dezvoltare spre client a documentatiei tehnice si a softurilor pentru a fi mai user friendly.
Intrebarile au fost mai mult bazate pe cunostinte tehnice insa foarte simple. Una dintre ele se baza cum i-as explica unei persoane care nu are treaba cu domeniul constructiilor, ce este un stalp, ce este o grinda.
Dupa ce al doilea interviu a decurs foarte bine, am asteptat sa primesc feedbackul indiferent daca este pozitiv sau negativ asa ca o las o parte din feedback-ul primit:
"...După cum stii deja, feedback-ul nostru a fost bun, ai răspuns la toate întrebările noastre si ai validat cunoștințele tehnice necesare pentru rolul de Product Specialist. Asa cum iti poti imagina am avut mai multi candidati in proces si am calibrat abilitățile, experiența si asteptarile salariale (validând nevoile noastre și cunoștințele suplimentare de la fiecare candidat) cu cerintele echipei si al rolului in contextual actual. Din păcate, am decis să acordăm prioritate altor candidați și dorim să oprim procesul de recrutare cu tine în acest moment.
Vreau să înțelegi că această decizie nu reflectă calificările tale sau potențialul tau, mai ales ca am reusit sa discutam doar cateva ore si doresc sa ramanem deschisi pentru oportunitati viitoare."
Dupa acest raspuns am intrebat daca impedimentul angajarii a fost cerinta mea salariala, insa mi s-a spus ca nu acesta a fost un factor decisiv desi nu am crezut acest raspuns mai ales in urma evaluarilor si parerilor de pe aceasta platforma, unde toti angajatii se plang de salariile foarte mici comparativ cu media pietei.
Pana la urma a fost o experienta neutra si ei au gestionat cine este candidatul "ideal".

Intrebări și teste la interviu

Intrebari simple si tehnice din domeniul constructiilor.
Experience neutral Experiență neutră
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit