Inginer Service pentru utilaje sudat sina de cale ferata - Contrail Machinery

Inginer Service pentru utilaje sudat sina de cale ferata

Publicat 08.04.2024 | Expiră 23.05.2024

Descriere job

Cerinte:
Cunostinte de electrica/ electronica, mecanica, si hidraulica;
Studii tehnice medii (pentru technician service) /superioare (pentru inginer de service)
Abilitatea de a lucra cu sisteme IT de diagnosticare avansate;
Abilitati de comunicare cu clientii;
Experienta similiara in domeniu de minimum 3 ani constituie un avantaj;
Disponibilitate de deplasare  pentru servicii de intretinere si reparare a utilajelor ;
Cunostinte bune de limba engleza
Descrierea jobului;

Responsabilitati pentru rol:

  • Responsabil de instalarea și configurarea sistemelor asociate echipamentelor din portofoliul Contrail Machinery.
  • Implicare în acțiunile legate de automatizari si/sau tehnice la care este invitat, atât în cadrul Contrail cât și în afara acestuia.
  • Furnizarea de suport tehnic specializat pentru clienți și colegi, inclusiv pentru diagnosticarea și remedierea problemelor tehnice.
  • Pregătirea documentației tehnice și a manualelor de utilizare relevante pentru domeniul de activitate.
  • Realizarea testelor de performanță și validarea sistemelor pentru asigurarea funcționării corecte.
  • Furnizarea de instruiri și sesiuni de formare pentru utilizatori
  • Monitorizarea performanței sistemelor și identificarea oportunităților de îmbunătățire.
  • Colaborarea strânsă cu alte echipe, inclusiv cu inginerii tehnici și de software.
  • Asigurarea conformității cu normele și reglementările din industrie referitoare la sistemele automate.
  • Închiderea tuturor intervențiilor, atât onsite cât și remote, cu un raportde interventie corespunzător.
  • Oferirea de suport tehnic telefonic, prin e-mail sau prin intervenții onsite la solicitarea clienților.
  • Participarea ca trainer/formator la sesiuni de instruire și evoluție profesională a personalului tehnic.
  • Intervenția pentru menținerea relațiilor la nivel tehnic cu clienții și soluționarea problemelor tehnice întâmpinate.
  • Colaborarea cu Directorul de Service pentru facilitarea muncii în echipe cu diferite dimensiuni și niveluri de competență.
  • Documentare Continuă: Actualizarea continuă și documentarea cu privire la noile tendințe în domeniu.
  • Întocmirea necesarului și participarea la elaborarea tehnică a ofertelor pentru nevoile software și hardware.
  • Participarea în termen de 24 de ore la recepționarea calitativă a componentelor achiziționate și instalarea acestora conform procedurilor.
  • Instalarea, parametrizarea și punerea în funcțiune a echipamentelor conform planificării și procedurilor.
  • Salvarea detaliilor legate de comanda de service conform instrucțiunilor și procedurilor în vigoare.
  • Acordarea de suport tehnic la solicitarea clientului pentru remedierea erorilor apărute în timpul testelor.
  • Propunerea de îmbunătățiri în instrucțiunile de lucru și actualizarea procedurilor existente.
  • Actualizarea și testarea procedurilor de recuperare în caz de cădere sau defecțiune a sistemelor.
  • Asigurarea că modificările efectuate nu compromit siguranța, mediul sau calitatea instalațiilor.
  • Identificarea și gestionarea pieselor de schimb critice necesare si imbunatirea stocului minim necsar server.
  • Răspuns la solicitările coordonatorului și participare la proiecte speciale și sarcini asignate de conducerea companiei.
Contrail Machinery

4 anunțuri active

1.00

1 evaluare

Oportunități de avansare

Pachet salarial

Timp la birou vs. timp liber

Management

Proceduri și valori

Criterii job

Angajat Medium level (2-5 Ani)
Tip job Full-time
Orașe Chitila
Limbi străine Engleză