Flex Romania Flex Romania
Flex Romania

Flex Romania

#WomeninFlex: Adina Ştefănescu, IT Security Analyst

24.03.2023

Tehnologia informaţiei face parte din viaţa noastră cotidiană, însă pentru Adina Ştefănescu, IT-ul reprezintă o pasiune care s-a transformat într-o carieră de succes începută pe băncile facultăţii. A absolvit Facultatea de Informatică, având licenţă şi master în filosofie.

În anul 2 de facultate, Adina şi-a deschis propria firmă de webdesign. A studiat şi a lucrat în acelaşi timp, astfel că până la finalul facultăţii avea deja un portofoliu bogat ce includea proiecte mari în programare. Timp de 17 ani a fost un antreprenor de succes, gestionând şi implementând sute de proiecte pe web şi software on demand, alături de echipe performante.

O discuţie informală între prieteni i-a purtat noroc şi astăzi Adina este IT Security Analyst în Flex Timişoara: „Îmi făceam doctoratul pe guvernanţă IT şi la o întâlnire cu o prietenă, care era deja angajată Flex, povesteam ce studiez şi cât de mult mi-ar plăcea să fac studii de caz la firme multinaţionale. Prietena mea a fost receptivă şi mi-a recomandat să trimit CV-ul către echipa HR, fiind o poziţie deschisă chiar pe Securitate Informaţională. Evenimentele s-au legat incredibil de bine”.

Cum arată o zi din viaţa ta la Flex şi care e impactul IT security şi IT compliance într-o organizaţie globală?

“E important să facem distincţia între IT Security (Securitate) şi IT Compliance (conformitate). Securitatea şi conformitatea sunt activităţi complementare, dar nu sunt echivalente. Când vine vorba de obiectivele de securitate, cât şi de conformitate, totul se rezumă la un singur cuvânt: RISC şi la gestionarea acestuia. Colegii noştri din Timişoara cred că au auzit de foarte mult ori trioul Confidenţialitate, Integritate, Disponibilitate a datelor.

În timp ce echipa de securitate este responsabilă cu implementarea controalelor care asigură confidenţialitatea, integritatea şi disponibilitatea datelor, echipa de conformitate este responsabilă să se asigure că aceleaşi controale sunt implementate. Eu fac parte din echipa de conformitate, dar lucrez zilnic cu colegii mei de pe Securitate, fie că sunt din Timişoara sau din echipa regională sau globală Flex.

Echipa de conformitate IT este, de asemenea, interesată de gestionarea riscului.

Politicile, reglementările şi legile merg dincolo de riscul informaţional pentru a acoperi riscul fizic, financiar, juridic sau de alt tip. Rolul conformităţii este de a se asigura că o organizaţie respectă diferite cerinţe. Pentru a efectua această muncă, echipa de conformitate auditează, intervievează, raportează şi comunică. Acestea sunt verbe foarte diferite de cele folosite de echipa de Securitate, dar au acelaşi scop: protejarea companiei.

Află mai multe despre oportunităţile de carieră în Flex Timişoara.