Flex Romania Flex Romania
Flex Romania

Flex Romania

#WomeninFlex: Alexandra Dimcea, Hardware Development Engineer

11.04.2024

O carieră în Flex poate începe chiar de pe băncile facultăţii, datorită programelor de practică şi dezvoltare dedicate studenţilor.

Pentru Alexandra Dimcea oportunitatea a apărut în 2018, când a devenit intern la Flex. „Ţin minte că iniţial am fost speriată de interviul pentru internship, însă a decurs foarte bine şi astfel a început experienţa mea în Flex.

Pot spune că cel mai mult am învăţat în primul an în Flex, după ce am terminat cu licenţa. Primul proiect pe care am lucrat a fost un dispozitiv pentru pacienţii cu boala Parkinson. Ţin minte că am fost luată sub aripa unui inginer senior care m-a ghidat şi m-a ajutat să învăţ multe într-un timp foarte scurt. A fost o provocare şi o experienţă care m-a format pentru a deveni inginerul de azi.

Munca de inginer e una palpabilă şi e un sentiment de neegalat să vezi rezultatele în produse care apar pe piaţa medicală.

În 2023 am avut ocazia de a fi mentor, pentru prima dată, în cadrul internshipului. Şi am observat cât de important e, mai ales pentru un student, să pună mâna pe un echipament şi să pună întrebări, cât de multe, pentru a înţelege nu doar o mică parte, ci tot procesul. Când eşti mentor, înveţi să încurajezi curiozitatea studenţilor pentru a-i ajută să acumuleze şi să deprindă noi abilităţi.

Recomand Flex pentru că e un mediu de lucru foarte fain şi poţi evolua profesional. În plus, aici se promovează diversitatea şi incluziunea, iar datorită colegilor extraordinari şi muncitori care sunt mereu pregătiţi să ajute, simţi că faci parte dintr-o comunitate deschisă. În departamentul R&D ne ajutăm mult între noi, ceea ce înseamnă că mereu ne îmbunătăţim abilităţile. Atuurile echipei din care fac parte includ cunoştinte şi experienţa în domeniu, abilităţi solide de comunicare şi colaborare, care ne ajută să lucrăm eficient."

Află mai multe despre oportunităţile de carieră în Flex vizitând siteul de carieră sau contactează-ne pe adresa recrutare@flex.com