Flex Romania Flex Romania
Flex Romania

Flex Romania

#WomeninFlex: Laura Magdin, Operator linie

04.04.2023

Motivaţia profesională înseamnă să vii la serviciu cu plăcere şi cu zâmbetul pe buze, ştiind că lucrezi alături de oameni buni pe proiecte inovatoare, de la care mereu ai ceva de învăţat. Aşa am putea s-o descriem, într-o singură frază, pe Laura Magdin, operator linie în modulul Medical.

O fire calmă şi răbdătoare, Laura s-a alăturat Flex acum mai bine de 20 de ani, ca operator linie, trecând printr-o serie de roluri şi experienţe care i-au marcat parcursul profesional în Flex. “A fost primul meu loc de muncă după terminarea liceului. În toţi aceşti ani am dobândit experienţă în diverse posturi pe linia de producţie, de la visual şi asamblare manual, la teste şi operator BAAN.”

Pentru a evolua în carieră, a aplicat pentru rolul de shift admin în modulul 4, unde a lucrat câţiva ani până când familia Laurei s-a întregit cu cel de-al doilea copil.

“După ce am revenit din concediul de creşterea copilului, am lucrat o perioadă la magazia de role Warehouse SMT. Am avut alături oameni minunaţi care m-au învaţat procese noi de care mă folosesc şi astăzi,” mărturiseşte Laura povestind despre colegii care au contribuit la experienţa sa în Flex Timişoara.

De-a lungul anilor, Laura a învăţat cot la cot cu echipele din care a făcut parte şi a evoluat alături de colegii care au susţinut-o în tot parcursul în Flex. “Un eveniment de care îmi amintesc mereu cu drag a fost vizita de lucru în Scoţia, pentru un client de renume, unde am învăţat foarte multe despre linia de producţie, oameni şi modul de lucru.”

Acumulând experienţă în procesele Flex, Laura a promovat în rolul de back-up de supervisor în modulul Medical. “Am învăţat toate procesele împreună cu inginerii de proces şi cu cei de la proto. Aşa că e o plăcere să vin la lucru, chiar vin cu drag pentru că lucrez cu oameni faini, iar programul de 8 ore îmi permite să îmbin mai uşor munca şi viaţa de familie. Lucrez în fabrică, însă activitatea mea se desfăşoară într-un mediu foarte curat, unde se pune mare accent pe ordine şi curăţenie.”

Cum arată o zi de muncă pentru Laura şi ce o motivează?

“Pot spune că sunt un fel de interfaţă între operatori şi supervizori. În rolul de back-up supervisor ajut colegii operatori să înveţe procesele şi împreună rezolvăm toate problemele care pot apărea pe linie. Fac parte dintr-o echipă cu experienţă, de la care în continuu învăţ ceva nou, iar asta-mi permite să mă dezvolt şi să-mi ajut colegii atunci când situaţia o cere.

Mă motivează foarte mult echipa din care fac parte, atitudinea sănătoasă, dezvoltarea, performanţa, interacţiunea cu oameni calificaţi şi, desigur, siguranţa financiară.”

Pentru a lucra ca operator în modulul medical e nevoie de multă răbdare fiind o muncă migăloasă ce necesită multă atenţie şi concentrare. “Trebuie să fii încrezător în munca pe care o faci şi atent la fiecare pas din proces. Mereu îmi instruiesc colegii să menţină curăţenia, mai ales că lucrăm într-un mediu controlat, cu mănuşi şi bonete.”

Când nu lucrează în modulul medical, Laura îşi petrece timpul alături de familie, în activităţi ce îi pot îmbunătăţi stilul de viaţa. E o fire activă, mereu în mişcare şi se bucură de fiecare zi petrecută împreună cu familia.

O carieră în Flex vine la pachet cu nenumărate oportunităţi de a învăţa procese, tehnologii şi cum să colaborezi în echipe diverse pentru a crea produse extraordinare care ne îmbunătăţesc vieţile.

Află mai multe despre oportunităţile de carieră în Flex vizitând siteul de carieră sau contactează-ne pe adresa recrutare@flex.com