Flex Romania Flex Romania
Flex Romania

Flex Romania

#WomeninFlex: Tünde Frăţilă

29.03.2023

Se spune că drumul spre success e presărat cu experienţe care ne pregătesc pentru o carieră cu rezultate remarcabile. Astăzi vă invităm s-o cunoaşteţi pe colega noastră, Tünde Frăţilă, IT Office Administrator, care ne-a povestit despre experienţa Flex Timişoara în diverse departamente şi pasiunea pentru tehnologie.

A terminat liceul economic şi a studiat matematică-informatică în cadrul Universităţii de Vest din Timişoara. Tünde s-a alăturat Flex în urmă cu 8 ani, într-un rol temporar de magazioner, cu un program de lucru în schimburi, „alături de o echipă faină.”

Cariera sa în Flex Timişoara a progresat odată cu primul rol permanent de Asistent Manager pentru directorul de operaţiuni al Modulului 4. „Ţin minte că am avut interviul pentru postul de Asistent Manager în 24 decembrie. Afară ningea atât de frumos când am ajuns în fabrică pentru interviu. Am venit fără vreo aşteptare, iar experienţa a fost una foarte plăcută.”

De la programul de lucru în schimburi, Tünde a trecut la un program administrativ de 8 ore, unde a făcut performanţă. Mai târziu, în 2019 a aplicat la rolul de IT Office Administrator, pe care-l ocupă şi astăzi. „Am discutat deschis cu fostul meu manager despre oportunităţile de carieră, i-am spus că mă interesează o carieră în IT, fiind domeniul în care am studiat, aşa că am aplicat pentru rolul deschis în IT şi l-am obţinut.”

Pasiunea pentru IT şi tehnologie

„Cred că am moştenit pasiunea pentru tehnologie de la tata, care toată viaţa lui a reparat aparate electronice, iar de la mama am învăţat să-mi croiesc singură haine.

Fiind singurul copil, în copilărie am fost ucenicul tatei, care mereu avea un televizor de reparat. Ţin minte cum îl priveam curioasă cum desfăcea aparatul uriaş pe masa din sufragerie şi verifica placa electronică, apoi lua la rând fiecare componentă pentru a găsi problema care trebuia rezolvată.

De la el am învăţat să fiu un om priceput în casă, să pun mâna şi să repar ce nu funcţionează. Şi asta se vede, cred, în meseria mea. Îmi place să pun mâna şi să fac treabă.”

În departamentul IT, Tünde a devenit un membru valoros în echipă, contribuind la implementarea unor proiecte de durată, datorită cărora şi-a dezvoltat noi abilităţi. „Când s-a deschis biroul din Iulius Town, alături de colegii mei am avut ocazia de a avea un rol activ în implementarea infrastructurii. Am contribuit la configurarea serverelor şi am avut ocazia de a aplica multe cunoştinţe acumulate în facultate.”

Află mai multe despre oportunităţile de carieră în Flex Timişoara.