McDonald`s Romania McDonald`s Romania
McDonald`s Romania

McDonald`s Romania

Interviu cu Monica Zdrancotă, Director de Resurse Umane McDonald’s în România

08.03.2022

McDonald’s este unul dintre cei mai mari angajatori din lume și din România. Ne bucurăm să atragem candidați cu profiluri foarte diferite pentru toate joburile din companie. Astfel, fie că este vorba de tineri care își doresc să fie independenți financiar și nu au experiență, studenți ce vor un job care să le ofere flexibilitate și timp pentru studii, sau părinți care vor să aibă timp pentru familie, McDonald’s este o companie în cadrul căreia îți poți începe și dezvolta cariera.

Monica Zdrancotă, Director Resurse Umane McDonald’s în România, răspunde câtorva întrebări esențiale despre cum poate arăta cariera ta în cadrul organizației.

Care sunt metodele prin care încercați să atrageți noi angajați în companie și ce faceți ca să-i păstrați pe cei mai valoroși?

Avem programe de învățare și dezvoltare accelerată, programe de training constante, precum și de recunoaștere a devotamentului și implicării angajaților. Aici sunt incluse premiile oferite cu diverse ocazii, proiectele speciale, întâlnirile și evenimentele interne, precum și cursuri pe multiple teme. De asemenea, răsplătim fidelitatea angajaților prin sărbătorirea colegilor care sunt în echipa noastră de 10, 15, 20 sau 25 de ani.

Mai mult, organizăm periodic concursuri și campanii interne care urmăresc creșterea performanței operaționale și implicit a echipelor din restaurante, care cresc motivarea și implicarea angajaților. Aceste activități  apreciate de angajați și au impact semnificativ în eficiența operațională, stimulând competitivitatea, dar și fairplayul.

Cum ar arăta un “portret-robot” al candidatului pe care vi l-ați dori? În procesul de angajare, sunt mai importante calitățile sale tehnice sau cele interpersonale?

Fără îndoială, suntem mult mai interesați de calitățile interpersonale pe care le au fiindcă acestea stau la baza formării unei echipe puternice. Munca la McDonald’s este una de echipă: un restaurant nu funcționează fără ca fiecare coleg să își facă treaba cât mai eficient posibil. Este nevoie de persoane cărora le place ritmul dinamic și care schimbă un zâmbet și o vorbă bună cu colegii. Căutăm oameni implicați, care doresc să  facă lucrurile cât mai bine și care respectă cu strictețe standardele de calitate și de curățenie pentru care suntem recunoscuți. Principalele calități la care suntem atenți sunt cele de comunicare, lucrul în echipă și ospitalitatea.

În ceea ce privește abilitățile tehnice, întrucât avem un sistem de training complex, oricine își dorește să facă parte din echipa McDonald’s poate aplica fără grijă fiindcă va acumula toate cunoștințele necesare cu ajutorul management-ului din restaurante și prin cursurile de formare organizate de companie.

Ce oportunități de angajare există în prezent în cadrul companiei?

Candidații au la dispoziție o ofertă variată de poziții, printre care: Crew Member, responsabil cu pregătirea produselor sau servirea clienților, Barista la McCafé sau Guest Experience Leader (responsabil ospitalitate), iar pentru, cei care își doresc să conducă un restaurant McDonald's, avem la dispoziție  poziția de Manager Trainee. Totuși, pentru a putea consulta toate pozițiile disponibile, îi îndemnăm pe toți cei interesați să consulte secțiunea de cariere a site-ului McDonald’s sau pe site-urile principale de recrutare.

Punem la dispoziția tuturor angajaților noștri un program de lucru flexibil de 4, 6 sau 8 ore, potrivit pentru cei cu un stil de viață dinamic. De asemenea, angajații McDonald’s beneficiază de un salariu atractiv, tichete de masă, posibilitatea de a-și crește veniturile prin sporuri de noapte și  weekend, precum și programe de recunoaștere și loializare.

Care este strategia companiei atunci când ne referim la recrutare?

Suntem în permanență în căutarea colegilor noi și avem campanii de recrutare recurente. Căutăm oameni pe care să îi avem aproape pe termen lung, tineri ambițioși care își doresc să avanseze în carieră. Toți angajații noștri beneficiază de programe de dezvoltare bine puse la punct, training-uri periodice și posibilități de avansare în cadrul echipei. Ambiția noastră de a maximiza potențialul fiecărui angajat se vede și din faptul că toți managerii de restaurante McDonald’s au fost mai întâi parte a echipei din restaurante, unde au dobândit experiența necesară pentru a prelua conducerea restaurantului.

Așadar, căutăm oameni ambițioși, dornici să învețe lucruri noi și să performeze la locul de muncă.

În același timp, avem poziții deschise pentru studenți, pentru cei interesați de un program part-time și pentru seniori peste 65 de ani care ar putea ieși la pensie, dar își doresc să-și continue activitatea încă o perioadă.

Care sunt canalele pe care le folosiți pentru a găsi angajați?

În ultimii ani, am analizat eficiența canalelor de recrutare, pe care le-am diversificat în contextul pandemiei, dorind să avem o abordare multi-channel a candidaților.

Cu toate acestea, am realizat faptul că cei mai buni recrutori sunt tot angajații noștri având în vedere faptul că o parte importantă dintre angajații noștri provin din recomandări. De asemenea, avem angajați sezonieri care revin an după un an, dar și candidați care ne caută din proprie inițiativă și vin să discute cu colegii direct în restaurant.

În al doilea rând, folosim marile platforme de recrutare în online, campanii de recrutare dedicate în social media, campanii outdoor de promovare, colaborări cu publicații locale și lucrăm la dezvoltarea parteneriatelor solide cu universități și asociații de studenți.

Câți angajați are în prezent compania? Și care este ținta pentru acest an?

În acest moment, echipa McDonald’s România numără peste 5.000 de angajați. Ținând cont de necesitățile de recrutare adaptate revenirii la programul de funcționare de dinainte de pandemie și de nevoile de recrutare pentru noile deschideri planificate, în următoarele luni ne-am propus să recrutăm sute de colegi, ca în fiecare an.

Dacă ești interesat/ă să te alături echipei McDonald’s România, așteptăm cu drag CV-ul tău pe Undelucram.ro!