McDonald`s Romania McDonald`s Romania

25.11.2021

Nume: Alin

Job: Store Manager

Carieră de succes: 100%

Lasă-te inspirat de povestea lui Alin și intră în culisele jobului de Store Manager la McDonald’s.

Cum a fost experiența ta de Manager Trainee?

Captivantă! În fiecare zi aveam parte de noi provocări care m-au ajutat să mă dezvolt. Pregătirea a fost într-un ritm alert, dar faptul că etapele programului au fost foarte clare și bine structurate m-a ajutat să învăț totul rapid și să acumulez informațiile necesare pentru ceea ce urma să vină.

Mi-am început activitatea în restaurantul Delfinariu, unde am urmat toate etapele conform programului de pregătire al unui Manager Trainee. În luna decembrie a anului 2018, am fost transferat în noul restaurant din Brăila, unde activez din august 2008 până în prezent pe funcția de Store Manager.

Cred că motivația și dorința de a învăța lucruri noi, de a mă dezvolta atât pe plan profesional, cât și personal, m-au ajutat să evoluez rapid în carieră și îmi doresc să păstrez același trend.

Cum te-a ajutat experiența programului, privind din perspectiva poziției de acum, de Store Manager?

Experiența acumulată în timpul pregătirii ca Manager Trainee, ritmul alert și faptul că m-am pregătit responsabil, știind ce va urma în cariera mea, mi-au oferit oportunitatea de a avansa la poziția de Store Manager într-un timp foarte scurt. M-au ajutat să înțeleg că trebuie să coordonez atât colegii, produsele, cât și echipamentele pentru a menține un nivel excelent de Calitate, Servire, Curățenie și Valoare.

Consider că satisfacția clientului este cel mai important aspect pentru o afacere ca McDonald’s și amintesc permanent echipei mele acest obiectiv prin organizare, instruire și consiliere în ton cu valorile McDonald’s.

Cum te ajută să-ți coordonezi mai bine echipa?

Trecând prin toate etapele programului, am dobândit abilități de comunicare, coordonare și o bună gestionare a timpului. Toate aceste abilități mă ajută să coordonez și să conduc restaurantul și să obținem rezultate bune pe toate planurile, atât operațional, dar și din punct de vedere al dezvoltării oamenilor.

Cum ți se pare programul de manager trainee acum, din rolul de Store Manager?

Păi, în primul rând, oferă posibilitatea persoanelor dornice și ambițioase să poată construi o carieră în cadrul unei companii de prestigiu, fără a avea nevoie de o experiență vastă în spate.

Totodată îți dezvoltă abilitățile de leadership, te ajută să coordonezi echipa, te face să înțelegi toate cerințele industriei alimentare și îți oferă stabilitate pe plan profesional, pe termen lung.

Care sunt, din punctul tău de vedere, cele mai importante beneficii și avantaje ale programului?

Din punctul meu de vedere, cele mai importante beneficii și avantaje sunt asimilarea unor cunoștințe bine structurate într-un timp scurt, faptul că programul este o rampă de lansare a noilor talente în cadrul companiei, ce pot promova într-un timp scurt la poziția de Store Manager și, ulterior, pe pozițiile următoare, precum cea de Consultant, Manager sau Director de Operațiuni.

Ne poți spune câteva cuvinte despre tine: educație, experiență, restaurantul în care ești Store Manager, vârstă

Sunt Sandu Alin, am 30 de ani, în 2017 am absolvit Universitatea „Dunărea de jos din Galați”, Facultatea de Inginerie - Domeniul de licență Inginerie și Management.

Fac parte din echipa McDonald’s de 3 ani și jumătate, iar din august 2020 ocup funcția de Store Manager în restaurantul Brăila DT. Zâmbesc și acum la job ca în prima zi.

Say Cheese...burger! Alege și tu jobul care-ți lasă și timp să zâmbești! Hai la McDonald’s în echipa lui Alin. Aplică chiar astăzi și dă start carierei tale de viitor!