Systematic Systematic
Systematic

Systematic

Lucian Maican, Director General Systematic: “Fiecare linie de cod pe care o scriem ajută la salvarea sau la creșterea calității vieții.”

19.04.2021

Systematic este un producător internațional de software cu capital danez. Centrul de dezvoltare din România și-a început activitatea în ianuarie 2017 și are în prezent o comunitate de peste 120 de angajați ce lucrează la proiecte în domeniul educației, sănătății și apărării.

Am discutat cu Lucian Maican, Director General Systematic, pentru a afla mai multe despre planurile companiei în perioada următoare. Iată care au fost, pe scurt, ideile principale:

• Am adus la București elemente ale culturii daneze: echilibrul dintre viața personală și cea profesională, flexibilizarea programului de lucru și construirea unui pachet complex de inițiative de wellness și wellbeing.

• Încă de la începutul pandemiei, din martie, angajații lucrează de acasă pentru a-i proteja si pentru a le oferi siguranță deplină.

• Căutăm persoane deschise spre a face mai mult decât programare, cu atenție la detalii și focus pe calitate, colegi noi care să împărtășească pasiunea noastră pentru programare și care să se simtă provocați de complexitatea soluțiilor noastre.

• Tehnologiile folosite: Java, Scala, JavaScript, Angular, .NET.

• Recrutăm în continuare și creștem moderat pentru a susține proiectele noi. Avem roluri pentru specialiști pe zona de dezvoltare, testare, project management, DevOps.

Lucian Maican s-a alăturat echipei Systematic în rolul de Project Manager, iar din 2019 a fost promovat ca Director General al centrului de dezvoltare din București. Anterior, a lucrat în cadrul unei companii de IT&Telecom, unde a ocupat diferite poziții de management din 2008 până în 2018.

Ce v-a convins să vă alăturați Systematic?

În rolul anterior, făceam management pentru un centru de suport, iar în Systematic am venit pe o poziție de project manager în Healthcare, domeniu de mare interes pentru mine. Poziția are expunere directă la client, așa că am decis să mă întorc de pe o zonă de suport, unde nu aveam expunere la client, pe o poziție în care lucrez direct cu clientul. Asta m-a convins.

Faptul că în Systematic lucrăm pe arii de business cu impact pozitiv în viața oamenilor pentru mine a cântărit mult în decizia de a mă alătura companiei. Ceea ce facem în Systematic, fiecare linie de cod pe care o scriem, ajută la salvarea de vieti sau la creșterea calității vieții pentru beneficiarii aplicatiilor noastre. Soluțiile pe care le avem in departamentele de Defence, Healthcare, chiar și în zona de Digital Transformation, dacă ne referim la aplicațiile care cresc eficiența echipelor de intervenție a poliției, toate acestea au un impact pozitiv în societățile în care activăm. "A line of code changes lives."

(...)

Ce oferă diferit Systematic față de alte centre de dezvoltare software?

La Systematic, salvăm vieți. Responsabilitățile noastre de zi cu zi aduc un impact pozitiv în societățile în care utilizatorii noștri folosesc aplicațiile pe care le dezvoltăm. Asta îmi amintește de o anecdotă în care doi zidari sunt întrebați ce fac - primul spune “construiesc un zid”, iar cel de-al doilea răspunde “eu construiesc o catedrală”. Lucrăm cu un “sense of purpose” aparte atunci când codul scris de noi se cuantifică într-o aplicație de management digital a unui spital sau aplicații ce sunt folosite de către armatele NATO (...).

Cum s-a schimbat modul de lucru în organizație în acest an?

Cu toate că încă din martie am închis biroul și am decis că vom lucra de acasă pentru a oferi siguranță deplină colegilor noștri, ne-am păstrat modul de lucru și ne-am concentrat pe consolidarea echipelor. A fost importantă alinierea și dezvoltarea unei forme de colaborare dincolo de granițe – fiindcă lucrăm în echipe mixte cu colegii din Danemarca. În 2020, am continuat ceea ce ne-am planificat în urmă cu 1 an și jumătate – consolidare și stabilizare.

Cum a evoluat Systematic în 2020?

Noi nu avem business pe piața locală din România, însă, la nivel de grup, business-ul pe Defence a mers și merge în continuare foarte bine. Ca urmare, expansiunea este datorată faptului că am avut un an foarte bun pe Defence și am avut vânzări peste așteptări. Tocmai de aceea, și rolurile pe care le avem deschise în department, menite să susțină proiectele ce vor veni.

S-a văzut un impact al pandemiei în zona de Healthcare, în care am avut unele livrabile întârziate de client fiindcă au fost nevoiți să se concentreze pe criza COVID. Dar preconizăm în următorii ani o creștere pe zona de Healthcare, unde toți cei care activează au văzut nevoia de digitalizare mult mai acută. Au nevoie de eficiență prin digitalizare – iar noi asta oferim prin soluțiile noastre.

Care sunt planurile Systematic pentru 2021?

Continuăm pe ideea de stabilitate și consolidare a culturii organizaționale. Recrutăm în continuare și creștem moderat pentru a susține proiectele noi.

Care sunt motivele pentru care un specialist IT ar trebui să aplice la Systematic?

Vrem să cunoaștem oameni pasionați, oameni care să își dorească să-și dezvolte setul de cunoștințe alături de echipa noastră de profesioniști ce poartă cu mândrie responsabilitatea contribuției pozitive în societate. Pe lângă pachetul salarial competitiv și proiecte complexe, punem la dispoziție posibilități de dezvoltare printr-un program de onboarding și traininguri pe care le susținem în Danemarca (cu excepția acestei perioade de pandemie care ne-a limitat călătoriile). Cei care își doresc să se alăture unei echipe de experți în domeniul Tech și să aibă expunere la diferite tehnologii și framework-uri de management ale proiectului (CMMI5, Scrum Agile) au această posibilitate de afirmare în cadrul organizației.

Care sunt abilitățile pe care le apreciați cel mai mult la un candidat?

În general, căutăm profesioniști cu experientă în Java, Scala, REST, JavaScript, Angular, .NET.

Ce poziții aveți disponibile în perioada următoare?

Până la final de an, avem 8 poziții deschise în toate cele trei departamente: Healthcare, Defence și Digital Transformation. Sunt roluri diverse prin care ne dorim să aducem în comunitatea Systematic specialiști pe zona de dezvoltare, testare, project management. Recrutăm activ și avem planuri de consolidare a echipelor, în special cele din Defence și Digital Transformation (...).

Systematic este o companie internațională cu capital danez producătoare de software și sisteme pentru sectorul public și privat, cu proiecte în domeniul educației, sănătății și apărării. Află mai multe despre companie accesând site-ul aici sau aruncă o privire peste canalul de youtube pentru a vedea exemple de produse pe care le dezvoltă.

Sursa: HotNews.ro

Articolul integral este disponibil aici