Top Productie industriala 2022 Top Productie industriala 2022 Hella Romania Hella Romania
Hella Romania

Hella Romania

Prezentare Hella Romania

Despre HELLA

HELLA se bucură de recunoaștere la nivel internațional și este parte din grupul FORVIA. Compania este listată la bursă și este unul dintre cei mai importanți furnizori globali la capitolul automotive.

În cadrul FORVIA, HELLA inovează industria auto datorită înaltei performanțe pe care o aduce în tehnologia de iluminat și electronică.

În România, HELLA este prezentă de peste 17 ani. Are trei centre de proiectare și dezvoltare, un centru administrativ și trei unități de producție care sunt situate în Timișoara, Arad, Lugoj, Craiova, unde lucrează peste 4500 de angajați.

La nivel mondial, compania numără peste 36.000 de angajați în mai mult de 125 de locații din întreaga lume. În anul fiscal 2020/2021, HELLA a generat vânzări de 6,5 miliarde de euro și reprezintă un standard de înaltă performanță în industria auto: tehnologie de iluminat și electronică,  portofoliu larg de servicii și produse pentru ateliere și magazine de piese auto și pentru constructorii de vehicule speciale prin intermediul Business Group Lifecycle Solutions.

Despre FORVIA

Faurecia și HELLA își unesc forțele sub brandul-umbrelă FORVIA, reunind 150.000 de angajați talentați din întreaga lume. FORVIA și portofoliul său larg de tehnologie intenționează să joace un rol semnificativ în modelarea transformării ulterioare a mobilității și în combaterea schimbărilor climatice.

FORVIA îmbină tehnologia complementară și avantajele industriale ale Faurecia și HELLA. Cu peste 300 de zone industriale și 77 de centre de proiectare și dezvoltare, 150.000 de angajați, printre care 35.000 de ingineri în mai mult de 40 de țări, FORVIA oferă o abordare unică și cuprinzătoare a provocărilor prezentului și viitorului din domeniu.

Compusă din șase grupuri de business cu 24 de linii de produse și cu un portofoliu puternic de peste 14.000 de patente, FORVIA se pregătește să devină un partener orientat în zona inovației și a integrării pentru constructorii de top de mașini din lume. FORVIA își propune să determine transformarea mobilității, prin proiecte vizionare.

FORVIA estimează vânzări de 33 de miliarde de euro până în anul 2025.

Viziunea FORVIA este: siguranța, sustenabilitatea, impactul asupra mediului, confortul, customizarea; aspecte ce joacă un rol din ce în ce mai mare.

Scopul este de a aduce oamenilor schimbări pozitive prin electrificare și management al energiei, condus sigur și automatizat, experiențe digitale și sustenabile în cabina de pilotaj.

Impactarea mobilității într-un mod pozitiv este preocuparea primordială a grupului FORVIA care vizează o creștere ambițioasă și durabilă:

• până în anul 2025, urmărește neutralitatea CO2 în operațiuni.
  • din 2045, urmărește zero net CO2.

Acest angajament a fost confirmat și de renumita Inițiativa Obiectivelor bazate pe știință.

Locațiile HELLA din România

HELLA Technical Center Timișoara

Este un centru de inovare și dezvoltare, cu competențe pentru dezvoltarea sistemelor de ambient și comfort cum ar fi: senzori și actuatoare, radare, baterie electrică.

HELLA Technical Center Craiova

Este un centru de cercetare și inovare cu experiență în dezvoltarea sistemelor și programelor de comfort ale mașinilor. Câteva dintre produsele realizate în locația Craiova sunt: sitemul de încălzire în scaune, controlul luminilor interioare/exterioare la mașini, managementul energiei, controlul ștergătoarelor.

HELLA Ghiroda

Fabrica din Ghiroda deservește producători din industria automotive cu cinci grupuri principale de producție: computere de bord, actuatoare, pompe de vacuum, linii SMT, senzori și pedale de accelerație.

HELLA Arad

În această locație, se produc trei categorii principale de componente electronice: senzori de baterie, LED-uri și actuatoare pentru faruri și scaune de pasageri.

HELLA Special Application Timișoara

Este un centru de inovare și de dezvoltare a sistemelor de iluminat pentru industria automotive (faruri, lămpi de spate, lumini de interior, lămpi auxiliare pentru e-Cars, autobuze, mașini agricole, caravane, power sports.)

HELLA Lugoj

Este cea mai mare locație din Europa pentru produse de iluminat pentru alte mașini decât cele de pasageri. Câteva dintre produsele fabricate în Lugoj sunt: girofaruri, faruri, lămpi de spate, lumini de interior, lămpi auxiliare pentru e-Cars, pentru autobuze, mașini agricole, caravane, power sports.

HELLA Corporate Center Timișoara

Este un centru de competență care oferă suport pentru locațiile HELLA la nivel internațional în domenii precum: achiziții, financiar, controlling, logistică, vânzări, calitate, IT.

HELLA Technical Center Iași

Este un nou centru de design și dezvoltare ce se va axa pe produse care dezvoltă conducerea autonomă a mașinilor (Automated/Autonomous Driving) și cea mai nouă generație a radarului HELLA pentru un producător de mașini premium.

HELLA Technical Center Oradea

Este un nou centru de cercetare și inovare care va dezvolta noi generații de actuatori, senzori diverși și convertori prin care se contribuie la crearea unui context favorabil dezvoltării și îmbunătățirii tehnologiei pentru mașina electrică.

De ce sa lucrezi cu noi?

De ce să faci parte din familia HELLA România?

HELLA este o companie globală ce sprijină evoluția tehnologică. HELLA România își propune să depășească prin inovație limitele mobilității. Totodată, suntem configurați ca o mare familie. Ne dorim să conturăm un mediu prolific de dezvoltare pentru colegii noștri.

Vrei să te dezvolți și să identifici oportunități prin care îți vei depăși limitele?

Vino la noi și vei fi recompensat pentru efort. Angajații HELLA beneficiază de o serie de avantaje datorită pachetului atractiv oferit de companie.

• beneficiu medical flexibil pentru angajații HELLA, cât și pentru membrii familiei.
  • tichete de masă
  •  tichete cadou de sărbători
  • al treisprezecelea salariu
  • zi liberă aniversală
  • transport asigurat în trei locații din exteriorul Timișoarei
  • Starea de bine în cadrul HELLA România este consolidată și prin oferte special concepute pentru angajații companiei. Partenerii noștri ne oferă propuneri din domenii precum sănătate, sport, înfrumusețare sau servicii.

Știai că HELLA a fost votată pentru a douăsprezecea oară consecutiv “Cel mai bun brand”?

Unde? La ETM Reader’s Award, ediția din 2022.

Cum? Cu o majoritate covârșitoare de aproximativ 58%.

Succesul nostru este garantat de preocuparea constantă pentru a satisface nevoile consumatorilor. Acest fapt confirmă încrederea în calitatea excepțională a produselor marca HELLA. Ați auzit de sistemele noastre de iluminare? Digitalizarea canalelor de comunicare reprezintă unul dintre interesele noastre actuale de dezvoltare. Ele facilitează interacțiunea cu publicul nostru și ne ușurează înțelegerea reciprocă. Suntem constant preocupați de a aduce plusvaloare și de a inova.  Promisiunile de brand și valorile noastre promovate le demonstrăm prin calitatea produselor oferite.

Hai să ne cunoaștem! Suntem o comunitate de oameni pasionați care vor să-și depășească limitele. Sună cunoscut? Vino la noi.

Statistici companie