BRD - Groupe Societe Generale BRD - Groupe Societe Generale

BRD - Groupe Societe Generale

Andreea Nistor - Dezvoltator BPM

16.06.2022

1. Ani în BRD?

Experiența mea în BRD a început cu un internship iar la nici o lună am început și studiile de master, atfel această perioadă a fost destul de interesantă și solicitantă deoarece eram într-o învățare continuă pe două fronturi. Daca este să compar, a fost mult mai ușor să îmi dezvolt aptitudinile profesionale în BRD, fiind ghidată și ajutată de colegi, de la care am învățat foarte multe și nu doar din punct de vedere tehnic, cât și din punct de vedere personal unde m-am folosit de experiență lor ca să culeg ce am crezut eu că mă poate ajuta pe viitor. După câteva luni de internship, m-am alăturat echipei de proiect ca dezvoltator BPM junior și am continuat să aprofundez și să progresez până am reușit să scap de acel “junior”. Și o să continui să învăț și să progresez.

2. Unde vrei să ajungi profesional?

Profesional îmi doresc să ajung cât mai departe posibil, să învăț mereu lucruri noi și să îmi dezvolt aptitudinile astfel încât să nu devină o rutină ceea ce fac. Consider că pot să realizez orice îmi propun atâta timp cât mă bazez pe disciplină, motivație și sunt deschisă la oportunități.

3. Pasiunea ta este...Ce iți aduce bucurie în viață ta personală? Ce iți place?

Pasiuni am multe și se mai schimbă cu timpul. Îmi plac foarte mult jocurile de societate, iar când mă întâlnesc cu prietenii nu uit să am cu mine măcar un joc, să organizez o ieșire la laser-tag sau chiar un escape room. Cel mai mult îmi place să călătoresc și să mă plimb, drumețiile/traseele în natură mă încarcă cu energie. Când sunt tristă, mă ajută muzica și dansul și îmi place să îmi aleg ca ton de alarmă o melodie pe care să o pot fredona. Când vreau să mă relaxez, mă uit la un film sau citesc o carte. Aș vrea totuși să îmi placă să fac sport.

4. Care este secretul echilibrului intre viață personală și cea profesională?

Cred că trebuie să fie o limită intre ele. Eu le văd că doua modalități diferite de a-mi petrece timpul, iar una nu trebuie să se întâlnească cu cealaltă, cu mici excepții.

5. Colegi și prieteni sau doar colegi? Impartășiți valori comune și pasiuni?

În ultimii 2 ani nici pandemia nici mediul work from home nu cred că a ajutat prea multă lume să lege prietenii la locul de muncă, dar work from home este un risc pe care mi-l asum. Ideal, cred ca ar fi o combinație între cele 2, colegii pot fi colegi în timpul programului și în afara lui prieteni.

6. Ce ai visat în copilărie că o să faci când o să fii mare?

A fost o perioadă prin clasele I-IV când am vrut să mă fac doctor, dar mă lua cu leșin la fiecare analiză de sânge și după asta nu cred că am mai vrut să mă fac ceva anume.

7. Ce te face să fii mâine mai bun decât azi?

Aici e simplu. Să fiu pozitivă, să învăț din greșeli și nu doar din ale mele.

8. Dacă ai fi sportiv de performanță, alegi sport de echipă sau individual?

Categoric aș alege sportul de echipă. O echipă ar ajuta mult mai rapid și mai sigur la îndeplinirea obiectivelor prin motivație, comunicare și colaborare, ajutor reciproc și chiar prin competiție.

9. Detalii tehnice...

M-am alaturat echipei BRD acum 3 ani si jumatate si de atunci lucrez pe platforma BPM(Business Process Manager). Imi place ca este o platforma complexa unde poti construi un intreg proces business, incepand de la proiectarea si modelarea unor activitati simple (ce vor fi realizate de end user sau automate) pana la activitati si sarcini complexe, continuand cu dezvoltarea si implementarea acestora astfel incat sa cuprinda nevoile de business ale end-userului. Pe langa acestea, platforma ofera si instrumente de testare, monitorizare si optimizare a proceselor business si inca multe altele, astfel toate etapele de realizare a unui produs final se intamplat intr-un singur loc. Iar de curand s-a facut migrarea la BAW (Business Automation Workflow) o versiune mai imbunatatita a aplicatiei. Momentan lucrez la un proiect pe partea de persoane juridice care este adresat colegilor din retea. Ce ma bucura mult este sa vad cum un produs, o solutie la care am contribuit si m-am implicat si tehnic dar si emotional, este folosita de catre colegii din BRD, carora le ofera o interfata user friendly adaptata la nevoile lor de business si o aplicatie care sa ii ajute sa isi realizeze sarcinile mai usor si mai productiv.

Beneficii companie

Galerie foto