Tara in care platesti 350 de euro ca sa parchezi la job

04.04.2012
Tara in care platesti 350 de euro ca sa parchezi la job

Angajatii din Marea Britanie ar putea fi obligati sa plateasca o noua taxa in valoare de 288 de lire sterline (aproape 350 de euro) pe an, doar pentru "privilegiul" de a-si parca masina atunci cand merg la munca, potrivit The Daily Mail, citat de Agerpres

Aceasta noua taxa a fost lansata de Consiliul Municipal din Nottingham si ar putea fi aplicata la nivelul intregului Regat Unit, afectand mii de firme si companii.

Conform noii legi, firmele si companiile vor trebui sa plateasca aceasta taxa pentru fiecare loc de parcare pe care-l pun la dispozitia angajatilor lor, daca dispun de mai mult de 10 astfel de locuri de parcare.

Noua lege ar provoca pierderi de 3,4 miliarde de lire sterline companiilor si firmelor, in cazul in care va fi adoptata in intregul Regat Unit.

Unele organizatii sindicale si ONG-uri se tem insa ca aceasta taxa va fi trecuta pe umerii angajatilor. Autoritatile din Nottingham spera ca aceasta lege ii va incuraja pe britanici sa foloseasca mijloacele de transport in comun, insa din ce in ce mai multe ONG-uri o eticheteaza drept "o noua taxa pe munca".

De asemenea, momentul pentru impunerea unei noi taxe este cum nu se poate mai prost ales, intr-o perioada de criza in care posesorii de automobile sunt si asa loviti de cresterea pretului la combustibili.

Fara categorie