Aplică azi la compania în care vei deveni a better you for A better Tomorrow

22.12.2021
Aplică azi la compania în care vei deveni a better you for A better Tomorrow

1. Care a fost lucrul care te-a impresionat cel mai mult în procesul de recrutare?

Andra Zorocliu - Brand Executive, BAT Trading România:

Întreg procesul de recrutare s-a desfășurat foarte natural și „smooth”, am fost impresionată de structura sa și de nivelul de detaliu în care am putut intra încă de la discuțiile incipiente cu departamentul de HR despre proiecte de marketing și complexitatea lor.

Silviu Tolu – Brand Executive, BAT Trading România:

Faptul că assessment-ul pe care l-am primit a fost tratat cu seriozitate deplină, ca și când ar fi fost un proiect în desfășurare, am fost ascultat, am primit întrebări și feedback deschis și am întrebat la rândul meu lucrurile care îmi erau neclare. A fost primul moment în relația cu BAT și cu Line Manager-ul meu (fără să știu atunci că vor urma și altele), în care am simțit că munca îmi este apreciată și că efortul este răsplătit pe măsura implicării.

Andra:

„The cherry on top” pentru mine din toată această călătorie a fost, însă, un exercițiu fictiv pe care l-am avut cu mai mulți potențiali manageri, în care am fost pusă într-o situație neplăcută creată de un third party agency, care nu respectase mai nimic din brief-ul trimis de noi inițial – un soi de puzzle, care îți scoate la iveală și bune, și rele, dar te face să găsești soluții, scormonind în jobenul din dotare.

2. Ce te-a ajutat să te adaptezi la cultura organizațională?

Silviu:

Colegii din echipă! La început, „buddy-ul” care mi-a fost asignat și care m-a îndrumat în ABC-ul companiei și mi-a prezentat proiectele la care lucrăm și apoi fiecare coleg în parte, fiind foarte deschiși și înțelegători chiar și atunci când am întrebat același lucru de două (chiar și de trei) ori.

Andra:

Nu mi s-a părut deloc dificil să mă „adaptez” la cultura organizațională, întrucât mă regăseam deja destul de mult în valorile și viziunea BAT, precum și în ambițiile asumate pentru următorii ani, cu care, as a millennial, rezonez foarte tare.

Silviu:

Sunt super bucuros că fac parte dintr-o echipă bine organizată și foarte eficientă, dar în egală măsură flexibilă și prietenoasă.

Trebuie să le menționez aici neapărat și pe colegele din departamentul HR cu care am comunicat și care mi-au fost mereu de ajutor, dar și inițiativele coordonate de către ele, precum Induction-urile din fiecare department.

3. Care e lucrul pe care-l apreciezi cel mai mult în compania în care activezi?

Silviu:

La nivel de companie, apreciez și aplaud dorința de a nu rămâne blocați în trecut și ambiția de a inova ‘for A Better Tomorrow’, ceea ce a și dus la crearea noilor categorii de produse cu potențial de risc redus, pentru care lucrez și eu. În echipa noastră, unde îmi pot exprima părerea în mod concret, determinarea de a provoca status-quo-ul în fiecare proiect început și puterea de a reitera pentru a obține cel mai bun rezultat mă inspiră să fiu mai productiv și să vreau mai mult de la mine.

Andra:

Cel mai de apreciat mi se pare modul în care oamenii colaborează chiar și acum, în situația care ne-a devenit noul „normal”, când – în teorie – e mai dificil să lucrezi în echipe, să comunici, să dibuiești anumite lucruri, în special pentru un nou-venit. N-am simțit, însă, astfel de bariere. Oamenii sunt deschiși, dornici să facă lucruri frumoase împreună, nostalgici să ne reîntâlnim și la câte o cafea live și foarte deschiși spre a învăța și ajuta persoanele din jur.

4. Cum contribuie compania la dezvoltarea ta profesională?

Silviu:

Pentru mine, neavând un background corporate, tot ce fac este destul de nou din punctul de vedere al procesului de lucru. Așadar, (aproape) fiecare zi prezintă câte un challenge sau o situație nouă și, deși uneori este obositor, iar alteori simt teama de a nu face ceva greșit, la finalul fiecărei zile (sau mai degrabă în weekend, când apuc să mă gândesc la asta mai pe îndelete) îmi dau seama că sunt într-o permanentă dezvoltare. Pe lângă responsabilitățile zilnice propriu-zise, există și traininguri cu speakeri foarte buni și tot felul de mecanisme care m-au ajutat să îmi testez anumiți parametrii personali și profesionali.

Andra:

Deși am doar 6 luni în BAT și în fiecare zi cunosc lucruri/oameni noi, pot spune că am participat la câteva workshop-uri, training-uri și discuții online și nu din acelea făcute doar pentru a mai bifa un task. Principiul de la care am observat că se pleacă atunci când se organizează o astfel de întâlnire este identificarea nevoilor participanților, în urma căreia rezulta un nivel înalt de colaborare și interes, cât și o construire foarte naturală și pe înțelesul tuturor a conținutului. Personal, my favourite talks sunt cele cu Paul Olteanu, designer of „The Mind Architect” podcast, al cărui content mă pot declara fan.

5. Ce diferențiază compania în care activezi de orice alt angajator din piață?

Andra:

Personal, țin foarte mult ca valorile unei companii să se plieze pe lucrurile în care și eu cred, astfel ca rezonez cu a lucra constant să construim acest „better tomorrow” pe care BAT îl are în fruntea listei.

Silviu:

Din prospectarea pe care am făcut-o eu în căutarea jobului, pe de o parte istoria, tradiția, mărimea companiei (ca număr de angajați, dar și ca profitabilitate) permit dezvoltarea pe lateral și creșterea în cadrul companiei, dar și alocarea beneficiilor de top pentru angajați…

Andra:

La fel de importanți pentru mine sunt oamenii, echipele din care trebuie să facem parte în fiecare zi, printre care e crucial să te simți „as at home as possible”.

Silviu:

… pe de altă parte, acest suflu (către) nou și un mediu de lucru care, deși complex și provocator (prin natura produselor pe care le comercializăm) oferă o posibilitate de dezvoltare nelimitată.

Aplică azi în compania în care fiecare zi de lucru este memorabilă!