Cea mai importantă informație din CV-ul tău

17.01.2022
Cea mai importantă informație din CV-ul tău

Realizările profesionale te diferențiază de alți candidați. Astfel, ele devin cea mai importantă informație din CV-ul tău – pot face diferența dintre o invitație la interviu sau o respingere.

CV-ul tău este un document de marketing - învață să te pui în valoare și să scoți în evidență toate informațiile care îți oferă un avantaj competitiv în procesul de recrutare. Recruiter-ul te va alege în funcție de cum arată eticheta pe care ți-o faci singur. E bine structurată, clară și concisă? Sold! E amestecată, dificil de citit și are multe ingrediente care nu sunt utile? Pas!

Chiar dacă uneori ți se pare complicat să le identifici, te asigur că fiecare persoană are realizări profesionale. Orice acțiune de-a ta care a avut un impact pozitiv – a redus costuri, a rezolvat probleme, a crescut profitul, a maximizat satisfacția clienților, etc. este o realizare pe care ar trebui să o treci în CV.

Cum incluzi realizările profesionale în CV:

1. Formulează informația folosind structura STAR (situație – task – acțiune – rezultat).

Exemplu: Am optimizat procesele interne (task) prin eliminare etapelor neesențiale, (acțiune) pentru a nu întrerupe fluxul de muncă (rezultate) în condiții de muncă remote (situație).

2. Include rezultate măsurabile sau nemăsurabile

Exemplu (măsurabil): Am depășit targetul de vânzări cu 20% (rezultat), într-un domeniu foarte competitiv (situație), contribuind la creșterea accelerată a profitului companiei (task) prin oferirea de soluții personalizate și utilizarea tehnicilor de up-selling (acțiune).

Exemplu (nemăsurabil): Am primit feedback pozitiv de la clienți și de la superiori (rezultat) pentru rezolvarea de probleme fără precedent (task), în contextul pandemiei de Covid-19 (situație), implementând soluții creative în situații complexe (acțiune).

3. Menționează eventualele promovări și care a fost motivul pentru care ai fost promovat

Multe persoane trec prin mai multe niveluri de carieră în aceeași companie. Descrie pe scurt cum a fost parcursul tău.

Exemplu: Am fost promovat de 3 ori în ultimii 5 ani petrecuți în companie (rezultat) pentru implicarea activă în proiecte și inițiative ample (acțiune) care au necesitat respectarea unor termene stricte (task) în condiții de schimbare rapidă a pieței (situație).

4. Chiar și situațiile obișnuite se pot transforma în realizări, dacă te gândești mai bine.

Dacă în loc de “am vândut produsele companiei” ai scrie:

„am accentuat beneficiile produselor companiei în cadrul întâlnirilor cu clienții (acțiune), încheind cel mai mare contract din 2021 (rezultat), evitând pierderi masive (task) în timpul unei crize sanitare (situație).”

5. Asigură-te că realizările tale sunt vizibile în CV

Folosește-te de artificii de formatare pentru a marca corespunzător realizările. Ele trebuie să fie ușor de identificat în CV. În funcție de volumul de informație, poți include realizări la fiecare job și/sau poți crea o secțiune separată, pe care să o plasezi înainte de experiența profesională.

6. Fii selectiv cu informația

Știi deja că recomand să ai un CV de maximum 2 pagini. Dacă trebuie să renunți la ceva pentru a te încadra în acest spațiu, elimină informația nerelevantă sau responsabilitățile comune pentru rolul tău și alege să păstrezi realizările.

7. Adaugă informații care conturează un profil de candidat unic

Este o idee bună să te referi la contribuțiile pe care le-ai avut în diverse proiecte, ca voluntar sau ca membru activ în diverse organizații. Referă-te la competențele transferabile dobândite, la experiențele transformaționale avute și la modul în care te-au ajutat să devii profesionistul care ești azi.

Ce să nu scrii la realizări:

- Creșterea copiilor (știu, e muncă grea, însă nu e o realizare profesională);

- Numărul de cărți citite / seriale văzute (yep, true story);

- Premiile / bursele primite acum foarte mult timp;

- Informații confidențiale, protejate prin contract.

Iată câteva întrebări care te pot ajuta să identifici mai ușor realizările profesionale:

- Ai primit premii, bonusuri, recomandări, review-uri pozitive?

- Ai optimizat eficiența / îmbunătățit procese?

- Ai rezolvat probleme dificile?

- Ai condus un grup de angajați sau un departament?

- Ai economist bani / redus costurile pentru companie?

- Ai fost promovat?

- Ai optimizat / crescut producția?

- Ai identificat probleme pe care alte persoane nu le-au văzut?

- Ai creat sau implementat un sistem nou sau o procedură?

Tu ai realizări în CV-ul tău?

Resurse CV

Camelia Macsim