Companiile cu femei in posturi de conducere sunt mai profitabile

30.08.2017
Companiile cu femei in posturi de conducere sunt mai profitabile

Teama pe care multe companii inca o au atunci cand vine vorba de a pune femei in functii de conducere pare a nu avea niciun temei real. Nu este o afirmatie aruncata la intamplare, ci o realitate ce din ce in ce mai des poate fi sustinuta cu cifre.

Analizand date culese in cursul anului fiscal trecut, publicatia Bloomberg a ajuns la concluzia ca acele firme care se lasa pe mana femeilor sunt mai profitabile decat s-ar crede. Si nu e vorba doar de o singura femeie in posturi de conducere, ci de cat mai multe femei in echipa manageriala.

Metodologia folosita de Bloomberg a implicat compararea performantelor acelor companii din zona Asia-Pacific care au femei in functii de top management. Iar datele par sa arate ca, cu cat sunt mai multe la conducere, cu atat femeile conduc mai bine o companie.

Primele 25% dintre companiile cu cele mai multe femei manager au avut anul trecut o rata de profit a activelor de 4.6%. In acelasi timp, companiile care au cele mai putine femei pe pozitiile de varf au raportat un profit de doar 3.7%.

Bloomberg monitorizeaza, prin intermediul indexului sau de egalitate intre sexe, companii din din 17 tari ale lumii, inclusiv din topul S&P500. Potrivit acestui index, in prezent se inregistreaza o crestere de aproape 25% a numarului de femei numite in consiliile de administratie.

Statistici

Daniel P.