Cum poți să-ți dezvolți o carieră de succes în Sales la Procter & Gamble și să crești profesional de la un rol de intern la Manager?

27.10.2021

Imaginează-ți! Să îți începi cariera ca intern și să crești rapid într-un rol de Manager! P&G îți oferă această șansă și drumul spre un job în care să poți gândi ca un adevărat „owner of the business”.

Alexandra Vartolomei îți povestește despre parcursul ei profesional de la intern la Manager de Categorie în cadrul P&G, parcurs ce a ajutat-o să devină un om de Sales perseverent, care își folosește zilnic skill-urile dezvoltate în orele de training pentru a transforma orice provocare de business într-o oportunitate.

Inspiră-te din povestea ei și aplică pentru un rol ce îți poate asigura și ție un parcurs profesional de succes!

Capitolul 1. Ce te-a atras să aplici la un rol în cadrul companiei P&G?

De P&G am aflat în timpul facultății de la prietena mea cea mai bună, care m-a convins să facem împreună practică în cadrul companiei. Cunoșteam și chiar foloseam încă de atunci multe dintre brandurile P&G, însă nu mi-am imaginat niciodată că voi ajunge să lucrez cu ele sau în industria FMCG (bunurilor de larg consum). După o lună de practică în cadrul departamentului de Marketing al companiei, știam sigur că aici vreau să ajung!

Așadar, în vara imediat următoare am decis să aplic pentru un internship care, neintenționat, s-a întâmplat să fie în departamentul de vânzări (Sales) și consider că este una dintre cele mai bune alegeri de până acum.

Încă din primele zile am fost învățată să gândesc ca o adevărată „owner of the business” întrucât am primit anumite proiecte de care doar eu am fost responsabilă, colaborând cu alți colegi din diferite departamente comerciale. Acest lucru m-a ajutat și să înțeleg mai bine modul de operare a companiei, procesele interne, dar și să comunic cât mai mult și eficient cu numeroasele funcții cu care departamentul meu intra în contact.

Exercițiul acesta m-a încurajat să ies din zona de confort, să îmi doresc să explorez mai mult decât „bucățica” de business în care activam și să învăț cât mai mult de la oamenii pe care îi întâlneam. Ce am apreciat cel mai mult a fost ca aceștia au fost tot timpul deschiși să îmi ofere sprijinul de care aveam nevoie ca să înțeleg, să învăț și să mă dezvolt în omul de vânzări care îmi doream să devin.

Capitolul 2. Cum a fost experiența de Trainee în P&G?

Principalul motiv pentru care mi-am dorit rolul de Trainee a fost oportunitatea de a învăța și înțelege mai bine cum funcționează procesul de vânzări al unei categorii de produse P&G.

De-a lungul timpului petrecut în rolul de Trainee, am învățat și contribuit progresiv la strategia categoriei Baby Care pentru diferite canale din România cu ajutorul și sub îndrumarea mentorilor mei. M-am bucurat să lucrez într-o echipă cu oameni pregătiți în domenii și țări diverse și să înțeleg cât de multă colaborare stă la baza implementării planurilor brandurilor P&G. Este un drum lung de la idee până la fapte, iar contribuția fiecărui om implicat în proces este esențială.

Ca și Trainee în cadrul categoriei de Baby Care, m-am ocupat de business-ul de șervețele umede Pampers din România. Cel mai mult mi-a plăcut că mereu întâmpinam situații diferite, aveam multiple cazuri de business cu nu prea multe lucruri în comun, fapt care m-a ajutat să îmi dezvolt latura analitică și să devin creativă în găsirea de soluții care să răspundă cât mai eficient la oportunitățile diverse pe care le întâlneam.

Mai mult, am reușit să înțeleg și mai bine industria în care activăm, FMCG, care, așa cum îi spune și numele, se află într-o continuă și rapidă schimbare, dezvoltare și necesită să fii mereu la curent cu ultimele trenduri din piață pentru a putea înțelege impactul pe care acestea îl au în business-ul tău.

Capitolul 3. Care este rolul tău actual și cum ai reușit să avansezi în P&G?

În momentul de față fac tranziția de la rolul de Account Manager pentru un lanț de hypermarket-uri din România la poziția de Manager de Categorie. Ca și Account Manager, responsabilitatea mea era de a colabora cu Departamentul de Achiziții al clientului pentru toate categoriile P&G.

Din postura noului rol, cel de Manager de Categorie, voi elabora planurile de bază pentru brandul P&G de care am să mă ocup alături de restul echipei din care fac parte, planuri pe care ulterior le voi detalia cu fiecare Account Manager în parte.

În P&G performanța este mereu apreciată și această tranziție este recunoașterea faptului că am avut un impact pozitiv asupra business-ului de care m-am ocupat, așa că e timpul să trec la următoarea etapă a carierei mele - în Sales. Am descoperit, în timpul evoluției mele în companie, că dedicarea, perseverența și încrederea în sine sunt primordiale pentru o carieră de succes în P&G.

Capitolul 4. Recomanzi o carieră în Sales în P&G? De ce?

Recomand cu căldură cariera de Sales în P&G oricui este dispus să gândească creativ în așa fel încât să obțină maximum din orice oportunitate.

Cum spuneam, industria în care activăm este supusă unor schimbări constante, provocate de numeroși factori externi, dar este și foarte acționabilă, iar intervențiile tale se văd în timp real în piață. De aceea, nicio zi din cariera unui om de vânzări în P&G nu o să fie la fel și nicio situație n-o să semene în totalitate cu cele întâlnite anterior.

Jobul de Sales te învață să vezi orice problemă ca pe o oportunitate, să te adaptezi la toate schimbările ce apar, iar, la final de zi, îți oferă o adevărată satisfacție prin prisma faptului că TU ai avut un impact pozitiv asupra afacerilor și, mai ales, numeroși consumatori au decis să aleagă produsele promovate de tine din multitudinea de opțiuni disponibile la raft.

Capitolul 5. Ce apreciezi cel mai mult în compania în care activezi?

Cel mai mult apreciez calitatea oamenilor, deschiderea lor către dialog și mentorat, alături de investiția constantă a companiei în skill-urile oamenilor.

Ca nou angajat P&G în Sales, m-am simțit ușor copleșită de multitudinea de procese, date și nivelul de detaliu la care noi ca și companie operăm. Ce m-a ajutat să depășesc rapid acest stadiu și să nu pierd din vedere scopul principal al jobului meu a fost faptul că am primit de la managerul meu consiliere și sprijin ori de câte ori am cerut și de câte ori a fost nevoie, alături de feedback bazat pe acțiunile mele.

Acest lucru m-a ajutat enorm să capăt încredere în mine că pot să cresc, să mă dezvolt atât cât îmi doresc eu aici și să îmi dau seama în ce direcție vreau să mă îndrept în carieră.

Consider că de-a lungul parcursului tău profesional este esențial să ai constant lângă tine un mentor care să te ajute să evoluezi, iar în P&G eu am regăsit un mentor în fiecare manager pe care l-am avut până acum.

Capitolul 6. Cum contribuie compania la dezvoltarea ta profesională?

Compania investește constant în dezvoltarea angajaților săi prin platforme de learning și traininguri dedicate tuturor funcțiilor și stadiilor din carieră în parte, precum și în extra beneficii (cum ar fi Bookster). La acestea aș adăuga și faptul că în P&G resursele de învățare nu se epuizează niciodată și că ritmul de învățare este adaptat profilului fiecărui angajat, astfel încât nimeni să nu simtă că stagnează sau opusul, că nu reușește să țină pasul.

Pentru oamenii din Sales, de exemplu, P&G oferă un training dedicat ce se desfășoară pe parcursul mai multor zile și care este împărțit în mai multe ediții pe care le accesezi în diferite etape ale carierei tale (junior/senior).

Eu am participat la prima ediție a acestui training la doar câteva săptămâni după ce devenisem Trainee, fără nicio altă interacțiune cu lumea vânzărilor anterior venirii mele în P&G. În acea săptămână de training am avut ocazia să experimentez pe pielea mea ce înseamnă să fii un om de vânzări în P&G și mi-a plăcut enorm! M-am întors de acolo cu bagajul plin de informații bazate pe business, cu ceea ce a urmat a fi o fundație solidă pentru skill-urile de negociere pe care aveam să continuu să le dezvolt în fiecare zi la job și cu numeroase conexiuni ale unor oameni de succes în P&G la care pot apela oricând pentru îndrumare în carieră.

Capitolul 7. Ce recomanzi persoanelor interesate de o carieră în Sales în P&G?

Sfatul meu este să aplice cu certitudinea că vor avea parte de o experiență completă: de la învățare constantă la neîntreruptă colaborare cu numeroasele departamente conexe la doborârea oricărei provocări cu un strop de creativitate și dedicare.

Pentru mine P&G reprezintă cel mai bun loc în care m-aș fi putut afla în acest punct al dezvoltării mele profesionale. Am aplicat încă din timpul facultății din pura dorință de a învăța, am descoperit destul de rapid că îmi place mediul în care mă aflu, îmi place industria în care activez și mi-am dorit să cunosc chiar mai mult, să îmi continuu aici drumul în carieră și să mă bucur de o dezvoltare accelerată, corelată cu dorința mea de învățare.

Departamentul de vânzări a fost surpriza cea mai plăcută în această călătorie, ajungând aici neplanificat și dându-mi seama pe parcurs că e fix locul în care mi-aș fi putut dori vreodată să ajung.

În cei 3 ani în Sales alături de P&G am evoluat de la o persoană timidă și fără prea multă încredere în sine, care făcea tot posibilul să evite situațiile care o scoteau din zona de confort sau care o puneau în dificultate, la o persoană stăpână pe sine, pe business-ul și cunoștințele ei, care vede orice provocare ca pe o oportunitate, dedicată să obțină întotdeauna cel mai bun rezultat găsind soluții inovatoare și bucurându-se în același timp de fiecare etapă a dezvoltării sale.

E timpul să alegi un job ce îți oferă șansa de a te dezvolta rapid și de a deveni un Manager de succes! Intră pe pagina de angajator Procter & Gamble și aplică chiar astăzi la locurile de muncă disponibile.