Harta salariilor din Romania. Topul judetelor cu cele mai mari cresteri salariale in 2014

30.03.2012

Anii care vin vor aduce majorari salarile pe toata linia, in toate judetele tarii. In plus, aceste majorari vor fi cu mult peste rata inflatiei in majoritatea judetelor, dupa cum reiese dintr-o analiza Econtext, bazata pe estimarile furnizate de Comisia Nationala de Prognoza (CNP).

Salariul mediu net va creste in toate judetele pana in 2014. Clasamentul judetelor este destul de amestecat, dar cu un avans usor pentru judetele mici si medii.

Astfel, cea mai mare crestere salariala se va inregistra in judetul Caras-Severin. Salariul mediu al angajatilor din acest judet se va situa in acest an la 1.401 lei pe luna si va urca la 1.619 lei/luna in 2014.

Ceea ce inseamna un avans de de 15,6%. Caras-Severin, alaturi de Bucuresti, sunt singurele judete unde avansul este de peste 200 de lei.

Al doilea loc este ocupat de vranceni. Acestia se vor bucura de un salt al salariilor de aproape 13% (de la 1.209 lei in 2012, pana la 1.364 lei in 2014).

Piața muncii