Auchan Romania

Comert

• Site: www.auchan.ro

Forum despre Auchan Romania

Vilcea Marti, 15 Aug 2017

Dupa absolvirea unei facultati de economie ajungi sa spui ca ai noroc daca esti angajat printr-un program de MANAGEMENT TRAINEE, cum e acum la moda, in care companiile mari vin cu o mare diversitate de promisiuni. Odata ajuns la Auchan, din 9 luni de invatat management: 3 sunt de bagat marfa la raft, 3 in care sa devii umbra managerilor si 3 in care ti se da propriul segment, asta in teorie caci in practica ajungi sa bagi marfa la raft 9 luni din 9 si asta intr-un mod mai eficient decat oricare alt angajat plictisit deja de Auchan. Te gandesti din ce in ce mai mult ca trebuie sa fie o greseala, o planificare stramba ce trebuie indreptata pentru a servi scopul programului. Nu!! Cand ajungi in fata calculatorului din curiozitate (unde sunt 4 programe pe care le-ar invata oricine in 2 zile), inspectorul HR iti spune ca n-ai ce cauta acolo, cand incerci sa pui intrebari sau sa te implici, ti se spune sa te opresti si sa-ti vezi de treaba, cand incerci sa intri intr-un grup, afli ca toti managerii te evita pentru ca esti un obstacol in angajarea altor rude de-ale lor pe pozitia in care esti tu (de... proiectul a fost la prima editie) si ca atunci cand esti bagat in seama ti se spune ca pur si simplu esti degeaba, ca nu te implici suficient, ca nu pui intrebari desi ajungi sa cunosti activitatea Auchan mai bine decat unii oameni care o coordoneaza, asta pentru ca intr-adevar se fac multe formari despre viziunea francezilor in comert si unele chiar sunt utile.
Dupa o facultate de economie vezi ca vin managerii si iti spun ca profitul/pierderea nu e diferenta dintre venituri si cheltuieli si mai ales ca acest cuvant periculos "profit" e interzis pentru ca in locul lui se foloseste "marja", ajungi sa te agati de orice principiu bun gasesti in magazin, de orice zambet al lucratorilor comerciali care au fiecare cate 2-3 sefi pentru ca acolo unde afacerea are loc in familie, se duce ..... orice ierarhie. Pentru a putea supravietui unei zile de munca in aceasta "uzina" de 400 de oameni, visezi la drumul tau si la cum vei aduce tu schimbari cand vei putea, asta pana la finalul programului "Management Trainee" cand ti se spune stop joc si la loc comanda.

NicolasD
A raspuns lui Vilcea
Joi, 17 Aug 2017

Trista povestire . Cand te gandesti ce promisiuni frumoase erau spuse la inceputul programului si ce frumos erau structurate cele 9 luni ale profesiei de " Manager Stagiar " , bineinteles cu promisiunea ca la finalul celor 9 luni vei fi incadrat in companie pe o pozitie de Manager de Segment . Surpriza mare insa la finalul programului : mai mult de jumatate dintre participantii alesi pe spreanceana (dupa 3 interviuri si 1 assesment center ) au fost anuntati ca nu li se va prelungi contractul . Si ce modalitate mai buna sa faci asta decat in ultima zi de contract , nu cumva sa faca greseala sa isi caute de lucru in alta parte !!!

Anonim306 Duminica, 05 Mart 2017

Confirm cele spuie de @Louie. Vorbesc acum strict de Sediu Central. Am lucrat in Auchan timp de 3 ani si va pot spune cu fericire ca ma bucur ca am plecat!
Salariile sunt la timp intradevar dar sunt mici, foarte mici. Ca sa va pot da cateva exemple: un manager in cadrul departamentului IT cu 5-10 ani experienta in domeniu are un salariu de 3000-3500 RON.
Bubele mari in Auchan sunt in cadrul Financiar si IT. Spun acest lucru pentru ca domisoarele de la contabilitate se culca cu cei de prin firma pentru a-si atinge scopurile finale la munca. Plangeri au existat dar HR-ul nu a luat masuri. Ceea ce nu este tocmai bine avand in vedere ca sunt plati de efectuat sau misiuni la nivel de Departament care se ingreuneaza din cauza aceasta.
La IT aceasi poveste. Manageri care nu au ce cauta pe pozitie, efectueaza deal-uri cu furnizorii, pe care contabil sunt "ingropate" la Investitii.
Recent chiar a fost un scandal de acest gen in care un Manager a fost "fortat" sa plece de catre Directorul de IT deoarece s-a aflat ce "magarii" facea. Este posibil sa fie si tras la raspundere daca se ajunge sa se poata dovedi...fapt care nu cred ca va fi greu avand in vedere transparenta care exista pe aceste dealuri care se efectueaza.
La Achizitii este un volum mare mare de munca. Dar in acest departament, atat cat si la Logistica, sunt manageri seriosi si Directori de incredere pe care te poti baza.
Sper ca aceste situatii sa fie sesizate de cineva si sa se depuna mai departe plangere la organele abilitate. MARE ATENTIE,,,daca doriti sa faceti acest pas sa strangeti dovezi.
Actual vorbind eu sunt intr-un astfel de demers si sper sa se indrepte lucruile.
Nu va recomand deloc Auchan.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Auchan Romania
Louie Luni, 13 Feb 2017

O companie in care directorii si managerii de la sediul central sunt niste oameni extrem de alunecosi si libidinosi. Mediocritate la nivel de top management. Se calca pe cadavre, se toarna colegi pentru functii si promovari, multa barfa, intrigi, se merge mult pe zvonurile din pauza de tigara. Oameni mediocri au ajuns sa fie mari directori avand grija sa-si linguseasca sefii si sa-si sape colegi. In cadrul departamentului de resurse umane, este foarte greu sa lucrezi, tinand cont ca francezul care il conduce e un om impulsiv, cu anumite deviatii si obsesii.
Se plang lucratorii comerciali de stres, insa, la nivel administrativ, stresul e psihic, multa mancatorie, barfe si minciuni aruncate pentru a elimina colegii din cursa pentru avansari. Ca femeie, nu rezisti daca esti corecta si refuzi compromisurile. Aveti mare grija, multi oameni periculosi, aveti grija ce vorbiti, orice spuneti poate si va fi folosit impotriva voastra. Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, deci, aveti grija pe cine ajutati, s-ar putea sa va para rau si gestul sa fie interpretat ca o dovada de slabiciune.

gabyP Duminica, 06 Noi 2016

Auchan are o grila de salarii la nivel national dar nu se respecta. Depinde de directorii ...

bughi Joi, 20 Oct 2016

Buna seara. Stie cineva care este salariul managerului de securitate in Moldova ?

AlexandraI Sambata, 27 Aug 2016

Buna! salariu pt un lucrator comercial este de 12 mil maxim in mana. de munca este de nu ...

dellodelo Luni, 15 Feb 2016

Eu am lucrat la Auchan vreo 4 luni prin 2009,luam 850 Ron Net plus bonuri ca lucrator ...

CrisssM Marti, 15 Sep 2015

Am lucrat mai mult de 5 ani la Auchan.Din experienta mea:Pozitiv:- salarii la timp- prime ...

ghemotoc Miercuri, 19 Aug 2015

Salutare, stie cineva care e atmosfera din magazin? Si cam ce salariu are un controlor de ...

mihuge Vineri, 26 Iun 2015

Ce salariu ia un casier part-time la Auchan?Multumesc!

danna Luni, 04 Mai 2015

La ce clinică medicală se face medicina muncii? Cât durează procesul de recrutare?

Marian08 Marti, 17 Mart 2015

Eu muncesc in auchan drumul taberei... Mai exact ieri mi-am dat demisia dar stau pana pe ...

addicted Miercuri, 24 Dec 2014

Este cineva din Auchan TRICODAVA sau cineva care stie daca acolo este salariul mai mare ...

cornelia Luni, 15 Dec 2014

Am fost si eu sunata pt un interviu la auchan pe postul de casiera. cam ce salariu au ...

raspuns maria Sambata, 06 Dec 2014

pe 10

maria Joi, 04 Dec 2014

am o intrebare m-am angajat la auchan akuma cateva zile imi da vreun ban pe zilele pe ...

vali Marti, 18 Noi 2014

ce salarii sunt pt lucratorii comerciali?...si ce program?...8 ore?...libere cand se ...

smart Vineri, 31 Oct 2014

Manager Auchan 1600-1800: Manager Real Auchan 1400-1600

urmeaza Marti, 28 Oct 2014

As vrea sa stiu ce salariul ia un manager de raion la Auchan...stie cineva?

Evaluare anuala Auchan Miercuri, 01 Oct 2014

...pentru cei ramasi din real,- evaluarea anuala se face in felul urmator:- sunt patru ...

Locuri de munca 1TEDJOB SRL Reprezentant Vanzari
1TEDJOB SRL
Last update: 17.08.2017
Locuri de munca Eastrategies SRL Redacteur Scientifique en Financement de la R&D (H/F)
EASTRATEGIES SRL
Cegeka Romania
Last update: 16.08.2017
  • Abonament la sala de fitness / masaj
Inginer proiectant ...
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Support Technician
  • Traininguri / formari profesionale oferite gratuit sau cu reducere
Am lucrat aici o perioada. Companie mare, si cu cat e mai mare trateaza angajatii mai rau, ca se gaseste altul daca nu accepti conditiile. ...
comment 18.08.2017
Buna! Stie cineva cum decurge interviul pt contabilitate si cam cat ar fi salariul?Multumesc!
AndreeaCaras 18.08.2017
uite lucruri bune: http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000777465&id_inst=3#Informaţii_generale
lucruribune 18.08.2017
Special Pricing ...
Inginer proiectant ...
Account Executive
Game tester
Statisticile realizate de Institutul National de Statistica (INS) referitoare la evolutia economiei romanesti in primele sase luni ale ...