Descriere job

Adecco Resurse Umane recruteaza pentru unul dintre clientii sai, companie renumita care se ocupa cu distributia uneltelor profesionale si a materialelor de instalatii, un reprezentant vanzari zonal.

Esti candidatul ideal daca:

- ai minim un an de experienta in domeniul vanzarii de produse asemanatoare specificului companiei, respectiv materiale de constructii / instalatii / unelte profesionale;
- detii permis de conducere categoria B;
- cunosti piata locala;
- ai cunostinte solide de utilizare a calculatorului;
- prezinti competentele necesare unei cariere de succes in vanzari, precum: încredere, proactivitate, autonomie și precizie în muncă, credbilitate, fermitate, inițiativă, abilități sociale și de comunicare, gândire orientată către client, spirit de echipă, colaborare, abilități de rezolvare a problemelor;
- studiile tehnice absolvite ar putea reprezenta un avantaj.

Descrierea jobului:

- Asigurarea activității de vânzare către clienții existenți, la cel mai înalt nivel profesional;
- Prospectarea noilor clienți, organizarea negocierilor, pregătirea ofertelor, vânzarea și pregătirea comenzilor pentru facturare;
- Gestionarea banilor lichizi și a documentelor de plată;
- Urmărirea constantă a activității de dezvoltare a partenerilor și comunicarea noutăților către conducere;
- Pregătirea rapoartelor săptămânale către conducere despre situația vânzărilor și schimbările de pe piață;
- Prezentări de produse la instalatori, clienti;
- Prezenta la cursuri de prezentari de produse, instruirile legate de produs și procesul de vânzare;
- Inregistrarea zilnica in sistemul CRM a activitatii desfasurate in ziua respectiva, concret, persoanele contactate, calitatea lor in societatea contactata sau vizitata, informatiile comerciale despre partener, scurt istoric al discutiilor purtate, rezultatul vizitei.

Poti aplica direct prin Adecco aici