10 job-uri care (probabil) dispar în următorii 20 de ani

07.07.2017
10 job-uri care (probabil) dispar în următorii 20 de ani

Indiscutabil era digitală va afecta, în timp, structura forței de muncă și va duce, mai mult ca sigur, la dispariția unora dintre job-urile cele mai des întâlnite.

Dispar:

- Casierii. Introducerea pe scară largă a mașinilor automate de încasat (le vedeți acum inclusiv în sediul băncilor pentru plata utilităților) fac din cunoscutul job de casier, o meserie pe cale de dispariție. Cea mai mare amenințare vine de la vânzările online, Amazon extinzând livrările de alimente proaspete, pe lângă multe alte servicii.

- Chioșcurile de ziare. La noi în țară fenomenul este deja vizibil, în străinătate, livrarea ziarelor (în forma print) începe să fie exclusă din „ecuația cititului” datorită tabletelor, a internetului cu "daily news"” și, de ce nu, a cărților în format digital.

- Agenții și agențiile de voiaj. Existența site-urilor de turism, a pachetelor complete de voiaj, toate acestea aflându-se pe calculator și oferind, datorită progreselor tehnologiei, aproape orice primeai de la agențiile specializate.

- Dispecerii de la taxi. Serviciile Uber și Lyft își fac simțită prezența, în străinătate mai mult, dar timpul va elimina intermediarul din centrală care primește comanda.

- Taximetriștii. Experimentele sunt în curs de desfășurare pentru mașinile care se autoconduc. Dacă, vor fi eliminate pericolele unor atacuri cyber, atunci, taximetriștii vor fi nevoiți să intre în domeniul IT.

- Jurnaliștii. Progresele făcute în domeniul inteligenței artificiale îi îndreptățesc pe specialiști să afirme că, dacă în prezent AI poate realiza deja rapoarte nu suntem departe de realizarea de content.

- Experții social media. Generațiile care vin au "social media" în sânge, putem spune, în aceste condiții este puțin probabil că va mai fi nevoie de experți și manageri în acest domeniu. Social media va deveni o obișnuință!

- Telemarketers. Deși părerile sunt împărțite, viitorul pare să nu sune prea bine pentru cei care fac vânzări prin intermediul telefonului. Roboții vor înlocui vocea umană și vor face aportul nostru inutil.

- Muncitorii de pe banda de ansamblare. Roboții sunt deja în acțiune, iar Japonia o demostrează din plin. Apărută în 1913, datorită lui Henry Ford, ansamblarea pe bandă efectuată de milioane de muncitori, va fi făcută cu mai multă siguranță și acuratețe de roboți.

- Arbitrii. Greșelile arbitrilor, par a fi principalul argument pentru introducerea noilor tehnologii, care să vegheze la buna desfășurare a jocurilor, inclusiv a celor de noroc.

Putem sau nu să credem că aceste lucruri se vor întâmpla, dar nu uitați, nici cărțile lui Jules Verne nu erau credibile când au apărut!

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Planificare carieră Despre meserii Găsește-ți job

Undelucram.ro