10 intrebari INCUIETOARE pe care ti le pun firmele romanesti la angajare

19.02.2013
10 intrebari INCUIETOARE pe care ti le pun firmele romanesti la angajare

"Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici?" este prima intrebare pe care o adreseaza o firma din Bucuresti care cauta un copywriter. A doua intrebare pusa candidatilor: "Ce este un copywriter?"

O alta firma din Vestul tarii foloseste metode subtile de investigatie psihologica pentru un post de amanetar. Angajatorul ii cere candidatului: "Alege intre: albina sau cocos. Alege intre: papagal sau cal".

Firmele ii intreaba pe candidati si care este ultima carte de vanzari citita sau ce exercitii fizice fac pentru a se mentine in forma zi de zi, potrivit unei analize REALITATEA.NET in cadrul interviurilor online publicate de firme pe site-urile de joburi.

Alte companii nu au o problema in a-si intreba viitorii angajati cat de mult pot lucra in week-end sau peste program sau ce defecte nu pot trece cu vederea in cazul sefilor.

10 intrebari incuietoare la interviul de angajare

1. Esti sigur ca ai citit anuntul cu atentie si ca stii la ce job aplici? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

2. Daca spun "mint", mint sau spun adevarul? Interviu pentru copywriter la ZET Communications

3. Alege intre: albina sau cocos; Alege intre: papagal sau cal. Interviu pentru un post de amanetar la SC Bertus, Arad, Brasov, Cluj-Napoca

4. Care este ultima carte de vanzari pe care ai citit-o? Ce faci pentru a fi in forma zi de zi (fizic, mental, emotional)? Cum te motivezi pentru actiune? Interviu pentru agent vanzari la Acta.doc Iasi;

5. Care considerati ca este rolul regulilor intr-o organizatie? Interviu pentru un coordonator financiar-contabil la RIN Hospitality;

6. Care credeti ca este parerea fostului dvs. sef despre dvs? Interviu manager marketing Hame Romania;

7. Descrieti o situatie in care a trebuit sa convingeti un client reticent. Cum ati procedat? Interviu agent vanzari birotica, Libraria Stefan Piatra-Neamt

8. Ce apreciati cel mai mult la o persoana si ce defecte nu puteti sa ii treceti cu vederea? Interviu contabilitate primara la Fiberchim Group;

9. Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. Interviu pentru supraveghetor sala/barman la Maxbet;

10. Care este programul de munca pe care ti-l doresti? (precizeaza numarul de ore zilnic, disponibilitatea ta de a lucra sambata, duminica). Care este salariul mimim pentru care te-ai angaja? Interviu pentru secretara, Bucuresti.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

1 comentariu

alex

24.10.2013

Ce parere aveti despre jocurile de noroc? Povestiti-ne cum v-ati petrecut timpul intr-o sala de joc/casino. raspuns ?

Status: Aprobat