5 moduri în care poţi să faci o impresie bună în prima săptămână de muncă

19.07.2016
5 moduri în care poţi să faci o impresie bună în prima săptămână de muncă

Nu numai că ai scris o scrisoare de intenţie strălucitoare iar design-ul CV-ului a fost unul cu totul original, dar, de asemenea, te-ai îmbrăcat perfect pentru interviuri, ai acceptat oferta și în cele din urmă ai şi ajuns la locul de muncă. Felicitări! Acum abia începe partea “distractivă”. Pentru a menține buna impresie creată la interviu iată câteva idei despre cum să te porţi în prima săptămână de muncă.

1. Află cât de multe informaţii poți

Îţi pot garanta că primele zile de la locul de muncă vor fi pline de informaţii noi. Din moment ce știm că e perfect adevărat, fii pregătit să reţii cât mai multe informaţii. Nu e un secret pentru nimeni că învățarea rapidă este cheia pentru a face o bună impresie la noul oc de muncă. Nu știi dacă ai reţinut informațiile cele mai relevante ? Găseşte un chestionar online prin care să îţi testezi noile cunoştinţe.

2. Află unde poţi crea o bună impresie cât mai repede

Cu cât ai mai multe idei despre modul în care poţi contribui la realizarea obiectivelor echipei, cu atât mai bine. Vei avea nevoie de multe ore de muncă pentru a învăța sarcinile care-ţi revin, dar dacă nu le conectezi în beneficiul organizației, vei pierde capacitatea de a crește și de a fi promovat rapid. În timp ce ideile tale cu privire la potențialul impact din noul tău rol sunt ipotetice, e bine să fii suficient de inteligent pentru a utiliza primele câteva săptămâni de la locul de muncă pentru a-ţi confirma presupunerile. S-ar putea între timp să descoperi și alte moduri de a contribui la succesul echipei, companiei.

3. Fă cunoştinţă cu cât mai mulți colegi

Indiferent de locul în care-i întâlneşti, în zona de luat masa, în lift, în parcare sau pe hol, doar zâmbind şi spunând " bună ziua, eu sunt angajatul cel nou, " este mai mult decât suficient pentru a cunoaşte noi colegi care îţi pot da unele sfaturi despre companie și te pot ajuta să stabileşti conexiuni dincolo de echipa în care lucrezi. Nu numai că felul tău prietenos va crea o bună primă impresie dar vei cunoaşte oameni noi şi te vei simți mai puţin stingher în noul loc de muncă.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Planificare carieră