5 motive să îți cauți job la final de an

15.12.2022
5 motive să îți cauți job la final de an

Dacă plănuiești să te relaxezi de sărbători, foarte bine! Și eu am să fac la fel și mi-am propus să nu lucrez direct cu clienții, însă dacă am chef, voi face alte lucruri care au legătură cu munca, fără să pun presiune pe mine. Dacă îți dorești un nou job, uite câteva motive pentru care să începi să cauți un job în decembrie. Fără presiune, dar cu entuziasm, ar fi bine să îți optimizezi CV-ul, să îți completezi profilul de LinkedIn și să te folosești de atmosfera sărbătorilor pentru a consolida relațiile pe care le ai.

1. Angajatorii vor să închidă poziții

Chiar dacă unele companii încetinesc ritmul de angajare, nu se opresc de tot. De fapt, unele organizații au nevoie să finalizeze unele procese de recrutare până la finalul anului din diverse motive administrative și fiscale. Unele companii își doresc să finalizeze procesul de inducție până în ianuarie pentru ca noul angajat să intre la capacitate maximă în noul an. Este, de asemenea, o bună perioadă pentru poziții temporare în companii cu un volum de muncă mai mare în perioada sărbătorilor. Vestea bună este că un job temporar se poate transforma într-unul permanent, dacă faci impresie bună. De asemenea, un venit suplimentar este binevenit în această perioadă.

2. Concurență mică

Așa cum tu te gândești că toată lumea începe să se gândească la cozonaci și cadouri începând cu 1 decembrie, așa o fac și alți candidați. Ar fi bine pentru tine să îți schimbi perspectiva și să intensifici aplicarea pentru că fix acum concurența e mult mai mică. Vrei să fii 1 dintre cei 50 de aplicanți în perioada sărbătorilor sau 1 din 500 de aplicanți în perioada de vârf, atunci când toată lumea aplică? Conform studiilor, această perioadă este în ianuarie, așa că poți să fii cu un pas înainte și să ai deja interviuri înainte de acest moment. Sigur că nu ai nicio garanție pentru că există multe variabile care influențează procesul, însă șansele tale sunt destul de bune dacă procedezi așa. Poți evita aglomerația, să captezi atenția recrutorului și să stabilești relații de bună calitate.

3. Timp mai mult

Dacă lucrezi într-un domeniu în care se simte deja atmosfera sărbătorilor de iarnă sau pur și simplu, ai ceva mai mult timp decât de obicei, alocă câteva ore pe săptămână pentru a te concentra pe obiectivul tău. Fă o listă a realizărilor profesionale, pregătește-te pentru întrebările din timpul interviului, caută informații despre companiile care te atrag și vorbește cu cât mai multe persoane care te pot ajuta în proces. Spiritul Crăciunului s-ar putea să îi facă pe oameni mai binevoitori și mai dispuși să împărtășească diverse informații cu tine.

4. Rămâi concentrat

Dacă ai început de ceva timp să cauți un nou job, are sens să continui să faci tot ce făceai pentru nu pierde din vedere obiectivul pe care dorești să îl atingi. Chiar dacă nu ai un ritm accelerat, este important să faci pași mici și să nu te oprești. Dacă te oprești din a practica obiceiul pe care l-ai format deja, îți va fi greu să te apuci din nou în ianuarie. În plus, dacă găsești un nou job înainte de anul nou, vei fi mult mai relaxat de sărbători.

5. Networking cu sens

În perioada sărbătorilor ne vine mai natural să ne conectăm cu diverse persoane din rețeaua noastră. Este un moment oportun pentru a trimite câteva mesaje împreună cu invitația de a relua legătura, de a bea un ceai împreună sau orice altă activitate consideri potrivită. Poți menționa că ești în căutare de job sau poți cere o recomandare pe LinkedIn dacă persoana cu care discuți ți-a fost coleg sau coordonator. Totuși, fi atent la momentul în care faci această solicitare și evită să pui presiune, e ultimul lucru de care au nevoie oamenii în această perioadă!

Chiar dacă nu vei primi o ofertă în perioada sărbătorilor de iarnă, dacă parcurgi acești pași, vei începe anul în forță și vei fi cu un pas înaintea celor care încep abia în ianuarie să aplice strategiile de căutare.

Tu ai luat în considerare să începi sau să continui căutarea unui job în decembrie?