7 atitudini specifice oamenilor de succes

01.08.2016
7 atitudini specifice oamenilor de succes

Este interesant să ne întrebăm care sunt motivele pentru care unii oameni au mai mult succes decât alții, în special atunci când nu ne mulțumim cu puțin.

Ce anume au special oamenii precum Richard Branson, Elon Musk sau Bill Gates, care îi diferențiază de ceilalți și îi propulsează către cele mai înalte cote ale succesului?

Răspunsurile sunt destul de complexe, bineînțeles. Totuși, asta nu înseamnă că nu pot fi înțelese și învățate. Acești oameni, pe lângă succesul uluitor pe care l-au dobândit, mai au în comun și anumite atitudini inteligente – atitudini ce pot fi imitate și adoptate de către oricine.

Acestea sunt șapte atitudini ce vă vor ajuta, indiferent de nivelul de succes la care aspirați:

1. Oamenii de succes nu iau eșecul prea în serios

Ei văd eșecul drept o oportunitate de a începe din nou, dar de această dată mai inteligent. Ei nu îi acordă o importanță crescută și nu îl tratează ca pe o problemă, decât în cazul în care devine un obicei. Pentru acești oameni succesul reprezintă un lucru perfect normal, iar atunci când greșesc, se bucură de provocările apărute.

2. Oamenii de succes acceptă cine sunt cu adevărat

Dacă vă subestimați și sunteți în permanență descurajați, nu aveți cum să mergeți înainte. Oamenii de succes știu că cea mai inteligentă mentalitate pe care o pot adopta este să accepte cine sunt cu adevărat, refuzând să se afle într-o relație conflictuală cu ei înșiși.

3. Oamenii de succes își setează obiective și se străduiesc să le atingă

Este foarte bine să aveți un vis la care să aspirați, dar cel mai inteligent este să aveți și obiective, deoarece îndeplinirea treptată a obiectivelor reprezintă cea mai sigură modalitate de a vă împlini un vis. Obiectivele fac posibil ceea ce pare imposibil; ele vă ajută să vă structurați gândirea, astfel încât să căutați în permanență noi moduri de a ajunge mai aproape de ceea ce vă doriți. Oameni de succes nu își setează doar obiective, ci își setează obiective cât mai înalte și nu se opresc până nu le văd îndeplinite.

4. Oamenii de succes nu lasă lucrurile la voia întâmplării

În loc să spere că li se vor întâmpla numai lucruri bune, acești oameni preiau controlul și își creează singuri circumstanțe favorabile. Întotdeauna aveți de ales: vă puteți controla gândurile sau vă puteți lăsa controlați de ele. Refuzul de a lăsa lucrurile în voia întâmplării arată tărie de caracter, hotărâre și voință. În momentul în care vă hotărâți să preluați controlul asupra vieților voastre și, în același timp, să nu vă preocupați cu ceea ce nu veți putea controla niciodată, vi se vor întâmpla lucruri incredibile.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Planificare carieră Motivație și vocație