A început programul de internship al Guvernului

18.07.2017
A început programul de internship al Guvernului

Luni, 17 iulie, a inceput programul de vară de internsbip al Guvernului, program deschis la Palatul Victoria cu o întâlnire între cei 100 de interni aleși în urma procesului de selcție deschis în luna aprilie și premierul Mihai Tudose.

Potrivit declarațiilor premierului, programul a atras puțin peste 3.200 de aplicanți pentru posturile disponibile. Cei 100 care au fost selectați vor fi tratați, a cerut premierul, ca egali ai miniștrilor plini.

"Am sa va rog sa stam mai mult de vorba cand terminati, eventual, cu cei care supravietuiesc experientei guvernamental-administrative. Nu o sa va fie usor," a declarat Tudose potrivit Agerpres.

"O sa vedeti ca lucrurile functioneaza altfel decat ar trebui de cele mai multe ori si principalul rol, scop al partii guvernamentale in ceea ce va priveste este ca dumneavoastra sa aduceti un suflu nou. Sa criticati, sa insistati, sa puneti intrebari, sa dati solutii. Sa insistati cu solutiile, acolo unde se poate. Din experienta trecuta, inteleg ca niste colegi de-ai dumneavoastra chiar au livrat niste solutii foarte bune."

Pe toată perioada stagiului, guvernul va plăti participanților selectați o bursă de 1.000 ron pe lună. La sfârșitul programului, cei care vor îndeplini cu succes sarcinile în timpul stagiului vor primi un certificat nominal care să ateste participarea lor în program. Ei vor putea solicita scrisori de recomandare din partea instituțiilor în care au desfășurat activitatea.

Internships și voluntariat

Daniel P.