Adulții americani primesc 6.800 de dolari anual de la părinți

06.06.2017
Adulții americani primesc 6.800 de dolari anual de la părinți

În ciuda faptului că în principiu sunt plecați de mult de acasă și deși au venituri constante, majoritatea adulților americani primesc anual bani de la părinții lor, care potrivit datelor companiei Merrill Lynch, sunt extrem de generoși.

Aproape jumătate dintre americanii cu vârste de peste 50 de ani afirmă că sunt dispuși să facă eforturi pentru a își ajuta copii să aibă o viață confortabilă. Mulți dintre aceștia văd ajutorul oferit ca pe o obligație, iar alții privesc gestul de a da bani copiilor adulți ca pe un gest care e bine să fie făcut.

În ceea ce privește sumele nerambursabile oferite odraslelor, americanii oferă în medie în decursul unui an 6.800 de dolari. Încă 4.200 de dolari se duc către frații și surorile acestor oameni darnici, 3.600 de dolari către nepoți și circa 1.800 de dolari către proprii părinți, dacă aceștia mai sunt în viață.

De remarcat este faptul că americanii care au participat la studiu oferă acest bani sub formă de ajutor, nicidecum ca sume menite să întrețină copii.

Această afirmație a Merrill Lynch contrazice studiu efectuat la finalul anului trecut de compania Trulia, care a constatat că, în general, 40% dintre adulții generației Y incă mai locuiesc cu părinții, cel mai mare procent înregistrat de la începutul celui de-al doilea război mondial.

Fara categorie