A început programul Prima Chirie

08.06.2017
A început programul Prima Chirie

Data de 6 iunie 2017 este data la care a demarat oficial programul de susținere a relocării forței de muncă devenit cunoscut drept Prima Chirie. Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat că de acum primește cererile insotite de documentele necesare pentru acordarea sumelor prevăzute de lege.

Programul este destinat celor care iși schimbă domiciliu la o distanță mai mare de 50 de kilometri de locul în care locuiesc în prezent pentru a se angaja. Prima de relocare acordată va fi de 75% din suma necesară acoperirii chiriei, dar nu mai mult de 900 de lei.

Potrivit prevederilor legale, persoanele înregistrate ca șomeri la agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă, care se încadrează în muncă într-o altă localitate situată la o distanță mai mare de 50 km față de localitatea în care îşi au domiciliul sau reședința şi ca urmare a acestui fapt îşi schimbă domiciliul sau își stabilesc reședința în localitatea respectivă sau în localitățile învecinate acesteia, pot primi o primă de relocare,” spune comunicatul ANOFM.

Pot beneficia de acest program persoanele ale căror venituri nete lunare realizate, inclusiv împreună cu familia, nu depăşesc 5.000 de lei/luna. Se consideră la acest calcul venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din pensii, venitul minim garantat, indemnizaţia de somaj, stimulentul de inserţie şi indemnizaţia de concediu pentru creşterea copilului.

Fara categorie