Am fost la interviuri, mi s-a promis un raspuns dar acesta nu a mai venit.

04.03.2014
Am fost la interviuri, mi s-a promis un raspuns dar acesta nu a mai venit.

Sursa foto: www.mfgjobs.com

Vi s-a intamplat sa fi fost intr-un proces de recrutare, poate chiar unul promitator, insa sa nu aveti un raspuns final pana la urma?

Nu am putea spune ca a nu primi un raspuns sau un feedback in urma interviurilor este ceva la moda, s-a intamplat si in trecut, se intampla si in prezent si din pacate se va intampla si in viitor.

Sunt foarte multi angajatori care nu obisnuiesc sa dea un raspuns tuturor candidatilor in urma interviurilor pe care acestia din urma le-au avut, iar motivele pot fi numeroase (evident situatia se intampla atunci cand candidatii nu sunt acceptati):

- A da un raspuns final nu este in politica companiei. Greu de imaginat, dar acest lucru se intampla si din pacate, consideram noi, nu are efecte pozitive pe termen mediu si lung asupra brand-ului companiei respective

- Recrutorii nu gasesc un raspuns potrivit pentru a-l da unui candidat respins. De exemplu, foarte putini angajatori spun lucrurilor pe nume cand resping un candidat pe motive salariale (salariul cerut nu se incadreaza in buget)

- Recruitorii nu primesc in timp util un raspuns din partea managerilor sau a tertelor persoane cu care candidatul a mai avut interviuri, astfel ca nu vor ajunge niciodata sa dea un raspuns celor respinsi

- Angajatorii pur si simplu uita sa mai dea un raspuns final sau un feedback. Da, se intampla.

Consideram ca este important ca fiecare dintre noi, cei care isi aloca timp si resurse pentru a onora o invitatie la interviu, sa primeasca si un raspuns, fie el si unul general.

De asemenea, consideram ca unul din pasii importanti pentru ca acest lucru sa se intample, este ca impreuna cu angajatorul sa se stabileasca o data (zi/ora) cand o decizie va fi luata si comunicata.

Dar evident angajatorul poate totusi sa nu revina cu un raspuns (desi promis). Anumiti specialisti in resurse umane ne sfatuiesc ca nu este indicat ca cei intervievati sa revina si sa insiste pentru un raspuns. Alti specialisti din contra, recomanda comunicarea.

Am dori sa stim experianta voastra. Ati primit intodeauna feedback in urma interviurilor pe care le-ati avut (este bine de mentionat si firma)? Cum ati procedat cand nu ati avut un raspuns?

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

junior

23.03.2014

firmele neserioase nu dau feedback. punct.

Ioana

10.03.2014

Pentru ca isi permit sa nu dea feedback in urma interviurilor. D-aia se intampla toate asta. Prea ii lasam....

richtig

05.03.2014

La unii chiar daca le scrii inapoi nu iti mai zic nimic. Stai la cheremu lor. Va dati seama ca nu putem schimba nimic nu? :(

TheOne

05.03.2014

Nu am primit intotdeauna feedback, si a trebuit sa le dau eu mesaj, ca sa primesc un raspuns. Este lipsa de profesionalism, deoarece acel feedback te poate ajuta mai departe sa devii mai bun.

@ioana

Modul de gandire pe care il ai in legatura cu munca, nu l-as recomanda nimanui. Ideal este sa faci ceea ce te pasioneaza, ceea ce iti place ca sa poti sa fii bun, sa faci performanta, si in cele din urma vei fi remunerata (sau asa ar trebui) pe masura.

miruna

05.03.2014

cat adevar spuneti. Intr-adevar asa se intampla la interviuri...

ioana

05.03.2014

daca ma duc la un interviu si conversatia se termina cu "va sunam noi" e clar ca e nu, iar daca persoana care tine interviul e mai tanara decat mine, eu fiind absolventa de facultate mi-e si mai clar de ce se petrec interviurile in halul in care se petrec.
majoritatea nu sunt in stare sa-ti spuna nimic concret la primul interviu nici ce trebuie sa faci, nici ce proiect, nici daca ai de munca in echipa sau singur, nici programul in 50% din cazuri, iar ca salariu iti baga replica cu e confidential.

in afara langa post se specifica si un interval salarial care il ofera, pentru ca oamenii se duc la munca pentru bani nu pentru cai verzi pe pereti, cine spune ca se duce doar din pasiune e ipocrit, sa faca voluntariat daca e asa, sau prea bogat dar aia sunt prea putini.

e lipsa de bun simt sa chemi un om la 2-3 interviuri ca la sfarsit sa-i oferi 1000 ron dpmdv.

moneymachine

04.03.2014

Cred ca in 80 la suta din cazuri banii sunt motivul pentru care nu primesti un raspuns. Ca sa eviti asta intotdeauna spune ce asteptari salariale ai. E bine sa te informezi putin si sa dai un interval, lasand angajatorului decizia finala, dar fara sa fortezi limitele. Un raspuns de genul, faceti-mi o oferta e ceea ce conduce de regula la liniste deplina, mai ales daca nu esti la nivel entry unde e bine sa lasi angajatul bucuria de ati face o oferta din suflet. Ca sa eviti asteptarea e bine sa intrebi la fiecare interviu care va fi urmatorul pas, daca nu ti se spune, si sa intrebi in cat timp poti astepta un raspuns.

Daca raspunsul nu vine in intervalul stabilit, poti intelege ca e Nu. Angajatorii "uita" sa dea un raspuns din orgoliu, nu se coboara la nivelul candidatului, sau candidatul nu a indeplinit toate criteriile de ochi frumosi, din pacate e o cauza prea frecventa atat de frecventa in cazul amatorilor ce angajeaza pe baza de afinitate: "candidatul sa semene cu mine"; sau nu dau un raspuns din indiferenta, sa nu uitam ca cel mai adesea recruiterii, si sefii lor, sunt angajati si pot fi obositi, nemotivati sau nepregatiti pentru activitatea asta.