ANAF va începe înființarea de popriri electronice

25.06.2017
ANAF va începe înființarea de popriri electronice

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a anunțat că începând de vineri, 23 iunie, a devenit funcțional sistemul electronic de comunicare a executărilor silite către instituțiile financiare la care debitorii au conturi.

Potrivit ANAF, citat de news.ro, utilizarea acestui nou sistem va ușura atât procesul de comunicare între agenție și bănci dar și înființarea sau, după caz, ridicarea popririlor pe conturile românilor cu datorii.

Sistemul de comunicare a actelor de executare catre institutiile de credit prin intermediul mijloacelor electronice de transmitere la distanta este realizat în baza Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 691/2017 privind stabilirea mijloacelor electronice de transmitere la distanţă a actelor de executare şi a procedurii de comunicare a acestora.” se spune în comunicatul ANAF.

Poprirea electronică are în vedere debirocratizarea şi simplificarea procedurilor administrative, precum şi modernizarea şi eficientizarea activităţii Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.”

Până acum, procedura de poprire a debitorilor executați silit era extrem de greoaie, presupunând trimiterea fizică a documentației necesare de către ANAF, înregistrarea ei la bancă, apoi înființarea popririi.

Același drum îl aveau și documentele de ridicare a popririi, care de multe ori ajungeau cu întârziere și mențineau blocate conturile celor vizați chiar dacă datoria fusese deja stinsă.

Fara categorie

Daniel Pătrașcu