Angajații inteligenți au șanse mai mari de a câștiga lupta cu automatizarea

13.05.2017
Angajații inteligenți au șanse mai mari de a câștiga lupta cu automatizarea

Tendințele de automatizare a proceselor de producție și nu numai au mult mai puține șanse de a se extinde și către funcțiile ocupate de oameni inteligenți, spune un studiu efectuat de Institutul American de Cercetare, citat de Science Daily.

După evaluarea a aproape 350.000 de angajați cu vârste de peste 50 de ani, cercetătorii americani au descoperit că cei care în tinerețe au dat dovadă de un nivel crescut de inteligență au fost angajați pe posturi care nu vor fi automatizate în următorii 50 de ani.

Concret, fiecare 15 puncte de creștere a IQ-ului atrage după sine 7% mai puține șanse ca slujba persoanei respective sa fie automatizata în viitorul previzibil. De asemenea, oamenii cu personalități puternice, sau care în copilărie au manifestat înclinații către activități artistice sau științifice sunt și ei relativ feriți de o posibilă înlocuire de către roboți la locul de muncă.

Se întâmplă așa, spun americanii, pentru că tipurile de persoane descrise mai sus au șanse mari de a se descurca mai bine decât o mașinărie în fața unor provocări complexe, care necesita în mod constant o flexibilitate mare.

Cei care au efectuat studiul recunosc însă că e posibil ca datele lor sa nu mai fie de actualitate. Asta pentru că cei incluși acum în studiu erau în școală în anii 1960, iar atunci sistemul educațional, tehnologia ți șansele ca anumite domenii sa fie automatizate sau nu erau cu totul altele.

Fara categorie