Au început înscrierile de proiecte pentru Țara lui Andrei 2017

24.04.2017
Au început înscrierile de proiecte pentru Țara lui Andrei 2017

Sursa foto: Taraluiandrei.ro

Granturi totale de 200.00 de euro promite anul acesta OMV Petrom pentru proiectele câștigătoare ale competiției sale Idei din Țara lui Andrei. Startul la înscrieri a fost dat pe 20 aprilie, data limită la care se pot prezenta proiectele fiind 24 mai.

Organizatorii primesc în competiție orice proiect care poate avea impact pe termen mediu și lung pentru orice comunitate din România. Domeniile pe care se axează programul anul acesta sunt educația profesională și tehnologică, dar și folosirea eficientă a resurselor naturale.

Anul trecut au fost declarate câștigătoare 10 proiecte, cu idei care merg de la producție accesorii și decorațiuni până la îngrijiri la domiciliu. Fiecare câștigător a primit în 2016 32.000 euro finanțare și un an de consultanță de specialitate pentru lansarea afacerilor.

Votul public pentru desemnarea câștigătorilor va începe pe data de 16 iunie. Evaluarea de către profesioniști va demara pe 16 iunie, iar pe data de 5 iulie vor fi anunțați câștigătorii.

„De 10 ani ne implicăm în proiecte de responsabilitate socială. Susținem românii cu inițiativă prin programul „Idei din Țara lui Andrei”, a declarat Mona Nicolici, Manager Departament Sustenabilitate, OMV Petrom conform Cariere Online.

„Continuăm în acest an cu cele două teme: educația profesională și mediul înconjurător. Așteptăm proiecte îndrăznețe și de impact care să integreze cât mai mult noile tehnologii în rezolvarea problemelor identificate.”

Fara categorie