Automatizarea amenință peste 7 milioane de slujbe în retail doar în SUA

24.05.2017
Automatizarea amenință peste 7 milioane de slujbe în retail doar în SUA

Rapiditatea cu care noile tehnologii sunt adoptate de din ce in ce mai multe companii reprezintă cel mai mare pericol pentru siguranța slujbelor persoanelor active. Din ce în ce mai multe studii atrag atenția că in viitorul foarte apropiat un număr imens de oameni vor trebui să isi găsească alte posturi.

Pericolul cel mai mare este pentru cei fără studii superioare sau de specialitate, care activează in domenii de genul retailului. Un studiu efectuat de institutul american Investor Responsability Research Center (IRRC) arată că in jur de 7.5 milioane de slujbe în retail vor dispărea in următorii ani de pe piața muncii din Statele Unite.

Comparat cu populația țării numărul poate părea mic. El reprezintă însă aproape jumătate din cei 16 milioane de americani care activează în prezent ca lucrători în comerț. Posturile cele mai vulnerabile, fiindcă sunt cel mai ușor de automatizat, sunt cele de casieri. Majoritatea acestor posturi, in jur de 75 %, sunt ocupate de femei.

Specialiștii institutului atrag atenția ca acest declin în numărul de locuri de muncă va atrage după sine o reacție in lanț care va crea o generație foarte numeroasă de oameni săraci (datele IRRC spun ca desi lucrează, peste o treime din angajații in retail sunt deja beneficiarii unei forme sau alta de ajutor social), fără vreo pregătire utilă.

Planificare carieră Despre meserii