Beneficiile voluntariatului

15.06.2021
 Beneficiile voluntariatului

Știu că în prezent toți suntem mult prea ocupați cu treburile și gândurile noastre, încât “time and money” a devenit un slogan pentru aproape fiecare dintre noi.

Poate am dori să ne oferim timpul în folosul altora și să facem voluntariat, însă ne lăsăm prinși de fiecare dată în grabă, vâltoarea vieții de zi cu zi.

De aceea, m-am gândit să prezint câteva beneficii ale voluntariatului, chiar dacă nu sunt pe planul material:

- Te vei simți o persoană mai bună, că faci ceva benefic și util pentru cei din jur. De exemplu, eu scriu articole despre dezvoltare personală de peste 2 ani în mod voluntar. Nu neg că mi-ar prinnde bine ca aceste articole să fie și plătite, însă scopul meu principal e să împărtășesc oamenilor din propriile mele experiențe, greșeli, lecții de viață, să le ofer o parte din viața mea, pentru că ei la rândul lor, mai ales tinerii, să câștige timp în viață, să fie mai prevăzători și mai fericiți poate

- Citind și ei la rândul lor despre situații, întâmplări, emoții, gânduri și sentimente pe care eu le-am trăit până la vârsta lor, le pot oferi o altă viziune asupra vieții, mai ales că aceste articole vor rămâne publicate și vor putea fi citite chiar și după ani și ani

- Cunoști persoane noi și îți deschid noi căi. Acțiunile de voluntariat, într-un fel sau altul reunesc oamenii, îi aduc mai aproape unul de celălalt, poate chiar îi unește pentru o cauză nobilă și cu un scop comun. Nu știi niciodată peste ce persoane vei da, care poate la rândul lor vor avea un rol semnificativ în viața ta, care te vor ajuta și ei la rândul lor, sau chiar să realizați că puteți colabora împreună.

- Tot ceea ce oferi se va întoarce înzecit

-Dacă nu crezi în această lege a universului, urmărește pe parcursul vieții câte lucruri frumoase, daruri, oameni și experiențe minunate vei primi din partea universului, gandindu-te că nu ai făcut absolut nimic să meriți aceste lucruri.

Atunci vei realiza de unde provin și că toate îți vor fi oferite din preaplinul pe care l-ai oferit pe parcursul viețîi semenilor tăi.

Internships și voluntariat

Diana Reder