Bucuresti, cel mai aglomerat oras european

25.08.2017
Bucuresti, cel mai aglomerat oras european

Traficul infernal din capitala Romaniei, poate nu atat de evident acum, in mijlocul verii, nu a scapat neobservat in Europa. Ba mai mult, s-a facut remarcat chiar. Atat de remarcat incat ocupa pozitia fruntasa in topul oraselor europene cu cele mai aglomerate strazi.

Topul a fost intocmit de furnizorul de solutii GPS TomTom si este bazat pe datele furnizate de terminalele GPS folosite pe masinile europenilor, mai exact pe timpul suplimentar necesar efectuarii unei calatorii intre doua puncte, in diferite momente.

Potrivit TomTom, in 2016 s-a inregistrat o crestere a timpilor de deplasare in Bucuresti cu 7% comparat cu anul anterior. In total, un bucurestean, sau orice roman aflat in trecere prin capitala, a petrecut in plus la volan 57 de minute pe zi.

Cele mai mari intarzieri au loc, evident, dimineata si seara, cele doua momente ale zilei reprezentand peste 90% din intarzierile inregistrate. Aglomeratia din Bucuresti este la acelasi nivel de luni pana vineri. TomTom spune ca cea mai aglomerata zi in Bucuresti anul trecut a fost luni, 5 decembrie.

Dupa Bucuresti, pe primele 5 pozitii, se afla orasele Moscova, Sankt Petersburg, Londra, Marseille si Roma. La polul opus al clasamentului se afla Budapesta, Bochum-Dortmund si Katowice (Polonia).

Off Topic

Daniel P.