Cand sa te astepti la un raspuns dupa interviul de angajare

03.06.2012
Cand sa te astepti la un raspuns dupa interviul de angajare

"Va contactam noi" este ultima fraza pe care o aud foarte multi candidati care participa la un interviu de angajare.

Dupa aceea, angajatorul nu mai da niciun semn de viata, iar candidatul nu mai stie ce sa creada, dat fiind ca i s-a promis solemn la interviul de angajare ca va primi un "reply", chiar daca raspunsul este negativ.

"Din momentul in care a avut loc o discutie cu un candidat, oferirea unui interval de timp in care acesta se poate astepta sa primeasca un raspuns si respectarea promisiunii sunt absolut firesti", spun specialistii HR de la Portal HR.

Potrivit acestora, raspunsul si feedback-ul dupa interviu fac parte din regulile de aur ale recrutarii si nu ar trebui sa lipseasca niciodata de pe lista de lucruri obligatorii de facut de catre un recrutor.

In cazul in care un evaluator depinde si de un manager functional pentru selectia candidatilor poate sa comunice totusi candidatilor intervievati macar o data orientativa - in general maxim 2 saptamani de la momentul interviului, spun specialistii HR.

Chiar daca, la acel moment, nu va avea un raspuns final pentru candidatul respectiv, mentinerea legaturii este obligatorie, atat din motive de respect, cat si de disponibilitate - candidatul ar putea sa-si gaseasca un alt job intre timp.

"Recomandarea noastra este ca, daca dupa doua saptamani nu primesti niciun telefon in care sa ti se spuna in ce etapa mai este procesul de recrutare, sa incerci tu sa reiei legatura cu recrutorul respectiv si sa ceri (evident, politicos) o lamurire", spun specialistii.

Citeste mai multe despre acest subiect pe PortalHR.ro.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri