Care e primul lucru la care se uita angajatorii cand intri la interviu

15.06.2012
Care e primul lucru la care se uita angajatorii cand intri la interviu

Angajatorii nu sunt interesati de culoarea ochilor tai cand intri la interviul de angajare, ci de calitatea PANTOFILOR, potrivit unui studiu recent

Primul lucru la care sunt atenti angajatorii in momentul in care un candidat intra in sala de interviu sunt pantofii acestuia, se arata in studiul citat de Careerealism.com.

Pantofii sunt un indiciu mai bun decat restul vestimentatiei cu privire la gradul de profesionalism al unei persoane. "Daca pantofii sunt prafuiti, neingrijiti sau nu se potrivesc cu restul hainelor, ai o problema", spun specialistii in resurse umane.

Potrivit acestora, pantofii cu un aspect neconfortabil, dar elegant sunt purtati de personalitati calme si puternice, in timp ce incaltarile mai inalte, de tip gheata, sunt preferate de personalitatile mai agresive.

Pantofii colorati sau extravaganti sugereaza un tip extrovertit de personalitate, arata ca iti place sa fii mereu in centrul atentiei.

Daca vrei sa faci o buna impresie la interviul de angajare, tine cont si de urmatoarele sfaturi:

- verifica sa ai pantofii curati, gaseste o solutie sa ii stergi de praf inainte de interviu;

- asorteaza-ti pantofii cu hainele!

- atentie la sosete sau la ciorapi! in cazul barbatilor, sosetele albe care se vad pe sub pantaloni cand candidatul e asezat sunt eliminatorii.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri