Cât de bogat este Pământul

25.04.2017
Cât de bogat este Pământul

Sursa foto: Visual Capitalist

La nivel individual, cam fiecare dintre noi știm pe unde ne situăm, financiar vorbind, atunci când ne comparăm cu vecinul, cu cel mai bun prieten sau cu cel mai mare rival. Ne împărțim în categorii diferite în funcție de situația noastră financiară.

Dar ce ar fi dacă cu toții, bogați sau săraci, am pune tot ce avem și tot ce datorăm la un loc? Cât de bogați am fi? Sau cât de săraci? Am putea intra cu veniturile noastre în vreun club cosmic de bogați? Sau pe o listă de planete de mâna a treia?

Probabil nu vom afla niciodată cum stăm cu adevărat ca planetă, financiar vorbind, comparându-ne cu alte civilizații. Cel puțin însă cineva și-a dat silința să facă dacă nu o numărătoare exactă, măcar o estimare a lichidităților bucății de piatră pe care trăim.

Analiștii de la Visual Capitalist sunt cei care au compilat o multitudine de date în al lor Money Project pentru a ne oferi o imagine de asamblu. Și, ca să începem cu banii așa cum îî cunoaștem cu toții, autorii studiului ne spun că banii lichizi ai planetei s-ar situa în jurul valorii de 5 trilioane de dolari. Valoarea aurului și a argintului sunt estimate la 7.8 trilioane, respectiv 14 miliarde de dolari.

Aceste valori, mari, ale elementelor financiare palpabile sunt însă nimicuri comparat cu elementele financiare de altă natură. Spre exemplu, valoarea monedei Bitcoin se situează la valoarea de 5 miliarde de dolari.

Toate piețele de acțiuni ale lumii valorează 70 trilioane de dolari (peste 50 % din această valoare o reprezintă piețele din Statele Unite), pe când instrumentele financiare derivate ajung la amețitoarea sumă de 630 trilioane de dolari.

Conform sursei, datoria globală a Pământului se situează în jurul sumei de 199 de trilioane de dolari, cu Statele Unite datorând 29 % din această sumă iar Uniunea Europeană 26 %.

Fara categorie