Ce lucruri bizare ați fost întrebați la interviu?

13.07.2017
Ce lucruri bizare ați fost întrebați la interviu?

Interviurile care au loc pentru posturi în companiile foarte mari au reputația de a fi încercări extrem de dificile chiar și pentru cei mai pregătiți dintre candidați. Aceasta caracteristică a interviurilor se trage nu în mod necesar din cerințele uneori draconice pentru un post sau altul, ci mai ales din modalitatea de desfășurare a lor.

Având o experiență imensă in spate, recrutorii acestor companii gigant își permit luxul de a interoga la propriu candidații folosind întrebări care aparent nu au nicio legătură cu postul urmărit. Câteva dintre aceste întrebări, puse pentru posturi în cadrul celor mai bune 50 de companii din Statele Unite, au fost adunate de Business Insider si le regăsiți mai jos.

1. Câte piane se găsesc in Polonia? (Intern Boston Consulting Group)

2. De cate mingi de ping pong e nevoie pentru a umple această cameră? (sales manager LinkedIn)

3. Cât ai cere pentru a spală toate geamurile din Seattle? (online sales operation Facebook)

4. Care este unghiul format de acele unui ceas la ora trei si un sfert? (consultant implementare Fast Enterprises)

5. Cum ai estima valoarea unei vaci? (Intern Bain)

6. Cum te faci remarcat in mijlocul unei mulțimi? (site manager Microsoft)

7. De cate ori este nevoie sa extragi un ciorap dintr-un dulap cu 50 de ciorapi negri si 50 albi pentru a avea doi ciorapi de aceeași culoare? (consultant implementare Fast Enterprises)

8. Ce cântec ai alege sa se audă de fiecare data când intri într-o cameră? ? (account strategies Google)

9. Câți Big Mac se vand anual in Statele Unite? (data scientist Facebook)

10. Cât cântărește un Boeing 747 care decolează de la La Guardia catre Heathrow?

Suntem convinși că și în cazul companiilor de la noi se fac auzite astfel de întrebări. Dacă ați avut o experiență de acest gen, dacă un recrutor v-a pus în încurcătură cu întrebările sale, sau dacă voi l-ați încuiat cu răspunsuri pe măsură, scrieți-ne în secțiunea de comentarii.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

Daniel P.