Ce mai poți negocia când accepți un post nou, în afară de salariu

31.05.2017
Ce mai poți negocia când accepți un post nou, în afară de salariu

Deși, teoretic, fiecare dintre noi ar trebui să fim interesați de o listă întreagă de avantaje pe care angajatorul le oferă în schimbul muncii valoroase depuse, trebuie să recunoaștem că majoritatea, încă din stadiul de căutare al unui nou loc de muncă, nu ne gândim decât la bani. Cât de mulți, cât de des, cât de repede....

O atitudine complet greșită, spun specialiști ca Nicole Williams, fondatoarea portalului de cariere Works, mai ales dacă ne gândim că, de multe ori, salariul este unul dintre aspectele pe care nu le putem influența pe deplin în fazele de început ale procesului de angajare.

În timp, pe măsură ce vechimea și experiența se acumulează, salariul va crește inevitabil. Nu vor se vor mări însă prea ușor alte avantaje pe care fiecare dintre noi le putem obține încă de la începutul procesului de angajare.

Cel mai ușor lucru de cerut este, conform sfaturilor lui Williams publicate în revista Time, un concediu mai lung decât cel standard. Presupunând că funcția pentru care candidezi este suficient de importantă, angajatorul nu ar avea niciun motiv să îți refuze câteva libere în plus în perioadele de activitate redusă.

La fel, mai ușor de acceptat pentru un angajator este un program flexibil, dacă distanța de acasă până la serviciu justifică acest lucru sau dacă din motive obiective sosirea la ore fixe la serviciu este greu de realizat.

Decontarea transportului este încă un lucru pe care candidații îl pot cere încă de la angajare, dacă situația o permite. Este un beneficiu mic, ce va costa foarte puțin compania la care vei lucra.

În egală măsură un birou construit pe gustul tău nu îl costă în plus pe angajator și este o motivație în plus pentru tine să fii mai productiv.

Negociere