Ce motive de nefericire au angajatii Google si Facebook

23.03.2012
Ce motive de nefericire au angajatii Google si Facebook

Chiar si in paradis apar probleme: angajatii gasesc motive de nemultumire pana si in cazul unor companii IT care sunt recunoscute pentru modul exemplar in care isi trateaza personalul.

Principalul motiv de nemultumire al celor de la Facebook consta in orele suplimentare pe care trebuie sa le petreaca la birou (9% dintre angajati), in timp ce angajatii de la Google se plang de pachetul salarial (7% dintre ei).

Un inginer de software primeste in medie un salariu de 8.600 dolari pe luna la Google si 9.100 dolari la Facebook, potrivit unui raport prezentat de Glassdoor.com.

Alte motive de nemultumire tin de stres si de echilibrul viata profesionala-viata privata (la Facebook), sau de politicile de personal ale companiei (la Google).

Ce apreciaza cel mai mult si angajatii Google si cei de la Facebook este mancarea primita la serviciu (29%, respectiv 25%) si beneficiile date de companie (21%, respectiv 17%).

Potrivit graficului realizat de Glassdoor.com (vezi atasat), sunt si alte diferente intre Facebook si Google:

-interviul de angajare este mai dificil la Google decat la Facebook (3,5 grad de dificultate vs. 3,1);

- seful Google este mai apreciat de catre salariati decat Mark Zuckerberg (94% vs. 92%);

- pentru prima data in ultimii ani, gradul general de multumire este mai mare la Google decat la Facebook (3,9 vs. 3,7).

Echilibru