Ce obiceiuri proaste au recrutorii la interviul de angajare

01.04.2013
Ce obiceiuri proaste au recrutorii la interviul de angajare

De foarte multe ori recrutorii sunt cei care creeaza momente penibile la interviul de angajare. Candidatii sunt pusi in fata unor situatii neasteptate pe care trebuie sa le gestioneze cum pot mai bine.

Cei aflati in cautarea unui job sunt pusi adeseori in situatii frustrante la interviul de angajare, potrivit unui sondaj realizat de site-ul boston.com. Cele mai enervante momente create de recrutor sunt urmatoarele:

1. Iti uita CV-ul. Este posibil sa te trezesti la interviul de angajare ca recrutorul nu are CV-ul tau si foarte probabil ca nici nu l-a citit. In cazul in care nu ai un exemplar in plus, poti sa te oferi sa ii faci o prezentare succinta a parcursului tau profesional, in maxim 2 minute.

2. Vine cu intarziere si este grabit. Multi candidati trec prin experienta asteptarii a cel putin 15 minute in sala de interviu sau in receptie. Managerul care face interviul ajunge cu intarziere, pare foarte grabit si isi cere scuze pentru intarziere cu jumatate de gura. Ii poti propune sa reprogramati intalnirea daca e ocupat- va intelege ca vrei sa fii luat in serios daca tot ai venit pana la sediul firmei.

3. Vorbeste la telefon in timpul interviului. Recrutorul vrea sa iti dovedeasca ca este o persoana extrem de ocupata, iar tu esti o cantitate neglijabila din moment ce iti cauti un serviciu. Nu se sfieste sa raspunda la telefon in timp ce tu incerci sa-l convingi ca esti persoana potrivita pentru acel job.

4. Trimite SMS-uri si e-mailuri in timp ce tu raspunzi unei intrebari. Un alt comportament care creeaza frustrari in randul candidatilor se refera la lipsa de atentie a recrutorului de-a lungul interviului. Candidatii pleaca din interviu cu senzatia ca nu li s-a acordat nicio sansa si nu vor fi sunati niciodata de angajator dupa un astfel de interviu de forma.

5. Pune intrebari cu caracter personal. Unii recrutori se intereseaza despre situatia familiala a candidatilor sau pun intrebari ilegale, cu caracter discriminatoriu, legate de religie, etnie sau optiunile politice. Nu ai decat varianta de a-i atrage atentia asupra derapajului, dar sansele de a intra in vederile angajatorului pentru jobul respectiv sunt foarte mici.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

Raj Kapur

10.04.2013

..... foarte corect ce s-a spus mai sus , iar eu as adauga :
- il apuca cascatul
- iti spune ca trebuie sa "ne grabim ca am multe interviuri"
..... in concluzie sunt foarte agresivi , nu stiu sa citesca si sa inteleaga un cv , si NU VEI PRIMI UN RASPUNS IN VECI !

interviuri

09.04.2013

Din pacate sunt mult mai multe excese de nesimtire si imi permit sa enumar cateva :
- veti primii un raspuns pana la sfarsitul saptamanii , indiferent de natura acestuia ... si au trecut ani buni de asteptare . ( situatie intalnita si la companii mari de recrutare )
-Esti perceput ca un real pericol de potentialul sef si atunci interviul se transforma intr-o demonstratie de forta plin de aroganta si agresivitate .
...mai bine ma opresc aici ( deja imi creste pulsul )

dama de pica

08.04.2013

1. Iti uita CV-ul.
Pleci imediat
2. Vine cu intarziere si este grabit.
15 minute astepti in minutul 16 ai plecat.
3. Vorbeste la telefon in timpul interviului.
Daca se scuza si intrerupe intervoul este ok/daca nu poti pleca deindata.
4. Trimite SMS-uri si e-mailuri in timp ce tu raspunzi unei intrebari.
Atunci este vorba de un mic aranjament (tu esti in plus)
5. Pune intrebari cu caracter personal.
Asa va fi si jobul in cazul in care iti va fi oferit (fara respect)

Status: Aprobat

asul din maneca nu din....

07.04.2013

sau se scobesc in ... cu degetul mare..