CE ofera sprijin pentru ca 280.000 de tineri sa-si gaseasca un job sau un stagiu de practica in UE

23.04.2012

Comisia Europeana (CE) s-a angajat sa creasca cu 30% numarul plasamentelor de lucru Leonardo da Vinci si Erasmus pentru studentii din domeniul formarii profesionale si pentru cei din invatamantul superior. Astfel, in 2012, cel putin 130.000 de tineri vor primi sprijin pentru un stagiu la un loc de munca in strainatate. Aceasta cifra ar trebui sa creasca la 150.000 anul viitor, potrivit unui comunicat al CE.

In perioada 2012-2013, Comisia va oferi sprijin financiar pentru un total de 280.000 de plasamente prin intermediul programelor Leonardo da Vinci si Erasmus pentru studentii din domeniul formarii profesionale si pentru cei din invatamantul superior.

Comisia Europeana lanseaza campania „We Mean Business”, al carei scop este sa incurajeze societatile sa creeze mai multe plasamente pentru stagiari pentru a spori competentele tinerilor si capacitatea de insertie profesionala a acestora. In acelasi timp, stagiile pot ajuta tinerii sa aiba o tranzitie lina de la educatie si formare profesionala la un prim loc de munca bun.

„We Mean Business va sprijini eforturile statelor membre de combatere a somajului in randul tinerilor, care a atins niveluri inacceptabil de ridicate in unele tari din UE. In special, dorim sa atragem atentia asupra valorii plasamentelor internationale, care pot imbunatati competentele lingvistice ale individului si care il pot ajuta sa fie mai increzator si mai adaptabil. Studiile noastre arata ca angajatorii apreciaza din ce in ce mai mult aceste tipuri de competente”, a declarat Androulla Vassiliou, comisar european pentru educatie, cultura, multilingvism si tineret.

Potrivit CE, studiile arata ca stagiarii care detin competente lingvistice pot ajuta intreprinderile sa intre pe noi piete. In acelasi timp, oportunitatile ratate de intreprinderile a caror forta de munca duce lipsa de competente lingvistice si de comunicare au un cost. Intr-o ancheta a Comisiei din 2006, efectuata pe aproape 2.000 de intreprinderi, 11% dintre respondenti afirma ca au pierdut un contract ca urmare a lipsei competentelor lingvistice, cu un cost total de 50 milioane euro in total.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

- Genpact Romania