Cele mai bune zece școli de IT din lume

01.08.2017
Cele mai bune zece școli de IT din lume

Goana companiilor după oamenii buni din domeniul IT se întețește și, odată cu ea, si goana tinerilor după școlile bune, care îi pot transforma în profesioniști ai acestui domeniu. Salariile foarte bune, împreună cu posibilitatea celor talentați de a schimba și modela lumea, fac din sectorul IT unul dintre cele mai promițătoare sectoare ale activității umane.

Globalizarea și posibilitatea de a călători practic nestingherit în mare parte a lumii înseamnă că orice tânăr talentat, chiar si din România, poate studia la una dintre universitățile care dispun de programe excelente în acest domeniu.

Topuri ale celor mai bune școli din IT s-au tot făcut dar, dată fiind dinamicitatea domeniului, este bine ca, din când in când, aceste topuri sa fie actualizate. De exemplu, absolvenții de la MIT sunt astăzi antreprenori în Silicon Valley, pe când cei de la Stanford sunt preferați la angajare de Google, HP sau Facebook.

Potrivit ultimei astfel de actualizări, efectuate de Business Insider pe baza datelor cuprinse în ghidul QS World University Rankings, iată cele mai bune zece universități cu programe redutabile de IT la acest moment.

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

2. Universitatea Stanford

7. Universitatea California, Berkeley

8. Institutul federal de tehnologie ETH Zurich

9. Universitatea națională din Singapore

10. Universitatea Princeton

În acest top, prima universitate românească se află pe locul 415, fiind vorba de Universitatea Babeș Bolyai. Aceasta se află în urma Academiei de Științe din Republica Cehă, a Universității Americane din Beirut sau a Universității de Economie și Afaceri din Viena. În topul are cuprinde un total de 500 de poziții  mai intră din țara noastră Universitatea București și Universitatea de Vest din Timișoara.

Studenți

Daniel P.