Cele mai valoroase brand-uri ale lumii

03.08.2017
Cele mai valoroase brand-uri ale lumii

Vizibile în toată lumea, având pe statele de plată mii de angajați si oferind produse sau servicii de care beneficiază în anumite cazuri miliarde de oameni, companiile de succes sunt motoarele economiei acestei lumi.

Valoarea de piață a primelor 100 de companii de pe planetă, indiferent la care top de acest fel ne raportăm, este atât de mare încât depășește produsul intern brut al multor țări. În cazul topului despre care vorbim aici, realizat de BrandZ, doar dacă luam în calcul valoarea primelor două companii rezultă o cifra mai mare decât produsul intern brut al Suediei.

Pentru alcătuirea valorii financiare a companiilor, BrandZ a luat in considerare veniturile acestora si previziunile de venit pentru perioada următoare. Cifrei rezultate i s-au adăugat indicatori de brand (afinitatea emoțională si rațională sau percepția pe care consumatorii o au referitor la anumite brand-uri), rezultând un top care pe primele 5 poziții are exclusiv companii din domeniul IT.

Mai jos regăsiți primele 15 poziții ale acestui top. Restul afacerilor de succes pot fi consultate la următorul link.

Google

Apple