Cele mai valoroase certificări în IT

16.06.2017
Cele mai valoroase certificări în IT

Portalul de specialitate CIO a dat publicității o listă cu unele dintre cele mai căutate certificări pe care orice candidat la o poziție în domeniul IT ar trebui să le aibă pentru a avea nu numai o carieră de succes, ci și venituri foarte bune.

Potrivit sursei, care citează un studiu realizat de Robert Half Technologies, cele 10 certificări pe care le vom lista și noi mai jos stau la baza celor mai mari salarii care se plătesc anul acesta în acest domeniu.

Microsoft Office Specialist (MOS) – oferit pentru cei care știu să folosească diferitele programe din suita Office peste nivelul celor care folosesc aceste programe în mod uzual. O astfel de certificare poate aduce salarii cuprinse între 45.000 și 65.000 de dolari pe an.

Spune şi tu comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă. Adauga salariu >>

1. Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) – folosit pentru a atesta cunoștințe de lucru cu servere, cloud computing, sisteme de date și așa mai departe. Certificarea poate aduce salarii între 50.000 și 145.000 de dolari anual.

2. Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD) – pentru cei care știu să creeze aplicații pentru produsele Windows. Aduce venituri cuprinse între 50.000 și 145.000 de dolari.

3. Certified Information Systems Auditor (CISA) – experți în auditarea sistemelor de informații. Aduce cu sine salarii între 48.000 și 171.000 de dolari pe an.

4. Certified Information Security Manager (CISM) – e nevoie de o experiență de 5 ani în securitatea informației și de 3 ani ca manager în domeniu pentru a obține această certificare ce aduce salarii între 59.000 și 225.000 de dolari.

5. Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC)salariile sunt cuprinse între 93.000 și 181.000 de dolari pentru cei care obțin această certificare.

6. Certified in the Governance of Enterprise IT (CGEIT)salarii cuprinse între 127.000 și 140.000 de dolari pentru experții în așa numita IT governance.

7. VCP6 – DCV – pentru experții în rezolvarea problemelor infrastructurii vSphere V6. Cei care o obțin pot avea salarii între 48.000 și 126.000 de dolari.

8. AWS Certified Solutions Architect – pot câștiga până la 125.000 de dolari pentru experții în lucrul cu soluția de cloud a Amazon.

9. Project Management Professional (PMP)salarii între 58.000 și 177.000 de dolari.

Planificare carieră Despre meserii Găsește-ți job